درباره من

درباره استاد مهدی نقدی پری

مهدی نقدی پری یکی از مربیان انجمن سقوط آزاد ( اسکای دایوینگ ) آمریکاست (www.uspa.org) که از اردیبهشت سال ۱۳۹۰ وارد دنیای پرواز شد.

اولین بار طعم پرواز را به صورت تفریحی با پاراگلایدر در تهران چشید و از همان لحظه شیفته و دل باخته آسمان شد. فردای آن روز، آموزش خود را توسط مربیان ایرانی آغاز و هفته بعدش خود به تنهایی قدم به آسمان گذاشت.

تا سال ۱۳۹۲ پرواز با پاراگلایدر را در مناطق مختلف ایران و ترکیه ادامه داد و تجارب مختلفی در این زمینه کسب کرد. در سال ۹۳ پرواز تندم دو نفره با پاراگلایدر و همچنین پاراموتور را آموخت و زمان زیادی را صرف حرفه ای شدن در این زمینه ها کرد.

اما داستان سقوط آزاد در اواخر سال ۱۳۹۳ از آنجا شروع شد که پس از دیدن عکسی از دوستانش که از هلیکوپتر پریده بود، به وجد آمد و به هیجان و سرعت آن علاقمند شد و تصمیم گرفت وارد مرحله جدیدی از زندگی ورزشی خود شود.

در ابتدا تحت نظر یکی از مربیان ایرانی آموزش خود را شروع کرد. در آن زمان پریدن در ایران برای غیر نظامی ها بسیار محدود و سخت بود و طی شش ماه فقط توانست ۱۱ بار از هلیکوپتر پرش داشته باشد. با وجود اینکه مربی وی تلاش زیادی برای آموختن می کرد اما با ناامید شدن از امکانات کشور و وضعیت پیشرفتش تصمیم گرفت برای پریدن از ایران خارج شود.

تابستان سال ۱۳۹۴ آموزش های پیشرفته سقوط آزاد خود را در روسیه آغاز کرد و با تمرینات بسیار زیاد توانست تجربه های زیادی کسب کند. حتی در اسفند ماه همان سال ۱۳۹۴ پس از شرکت در سومین مسابقات بین المللی سوپینگ دبی در سطح مقدماتی موفق به کسب رتبه سوم در میان سایر شرکت کنندگان از دیگر کشورها گردید.

مهدی اردیبهشت سال ۱۳۹۵ پس از اخذ گواهینامه های A-license  و B-license و C-license از انجمن اسکای دایوینگ آمریکا که معتبرترین مرجع سقوط آزاد دنیا است، طعم پرواز با وینگسوت (لباس بالدار) را در روسیه چشیده و وارد دنیای دیگری از پرواز شود.

همان زمان بود که پس از سقوط یک فروند هواپیمای میگ ۲۹ ساخت روسیه در همدان و شهادت خلبان ایرانی آن، برای ادای احترام پرچم سه رنگ ایران را بر فراز آسمان مسکو به احتزاز درآورد.

مهدی نقدی پری در آبان ماه همان سال ۱۳۹۵ در دوره مربیگری USPA تحت آموزش مربیان آمریکایی در امارات متحده عربی تحت تعلیم مربیان آمریکایی آموزش دید و اولین فرد ساکن ایران شد که توانست مربی سقوط آزاد USPA شود.ذوق و شوق آموختن موجب شد.

چندی بعد در دی ماه همان سال اولین کتاب آموزش اسکای دایوینگ به روش AFF را ترجمه و تدوین کرد و به رایگان در اختیار جامعه سقوط آزاد ایران قرارداد.

مهدی عاشق ایران و ایرانی ست و هر کجای دنیا که باشد قلبش برای وطن می تپد. همین عشق بود که موجب گردید علی رغم مخالفت های زیاد، او در اسفند ماه سال ۱۳۹۵ به همراه دوست صمیمی خود رحیم هژیر برای اولین بار در آسمان امارات متحده عربی (دبی) با پرچم ایران از هواپیمای اماراتی بیرون بپرد و آن را به احتزاز در بیآورد. پرچم ما همیشه بالاست.

اواخر سال ۱۳۹۶ بعد از اینکه از هواپیما در تاریکی شب در بیابان های دبی بیرون پرید موفق به کسب گواهینامه D-License که پیشرفته ترین مدرک سقوط آزاد در آمریکا است شد.

تمرینات، تعلیم ها و تجارب خود را همچنان ادامه داشت تا در فروردین ماه سال ۱۳۹۷ موفق شد اولین ایرانی ساکن کشور باشد که موفق به قبولی در دوره مربی گری پرش دو نفره از هواپیما (Tandem) از USPA آمریکا شده و مدرک مربوطه را اخذ نماید.

مهدی نقدی پری در ۲۹ ام فروردین ماه سال ۱۳۹۸ موفق به کسب بالاترین درجه علمی و عملی این ورزش شد و مدرک AFF-Instructor  انجمن سقوط آزاد آمریکا (USPA) را دریافت کرد. بالاخره سالها تلاشش در این ورزش نتیجه داد و استاد رسمی USPA شد. او بدون شک و حتی به اعتراف مخالفانش موثرترین شخصیت ورزش سقوط آزاد مدرن ایران از سال ۱۳۹۴ به بعد می باشد.

از آنجا که ایران فاقد هر گونه سیستم منظم و برنامه ریزی شده ای برای ورزش اسکای دایوینگ غیر نظامی است یک نفر باید شروعی می شد برای ایجاد تغییرات بزرگ. مهدی ماموریت زندگی خود را ایجاد این تغییرات بزرگ و ساختن یک سیستم ورزشی مدرن برای فرزندان ایران می داند.