پرواز با وینگسوت (wingsuit) یا همان لباس خفاشی و بالدار ورزشی بسیار هیجان انگیز است که افراد با استفاده از لباسی که دارای طراحی مخصوص و سطح مقطع بالا می باشد آن را انجام می دهند. وینگسوت در سال ۱۹۹۰ در آمریکا با افزودن سطح مقطعی پارچه ای بین بازوها و بدن طراحی و استفاده شد و استفاده کنندگان از آن را مردان پرنده birdman نامیدند.

slider001 224x300 - وینگسوت یا لباس  خفاشی سقوط آزاد چیست؟

ورزشکاران وینگسوت می توانند از هر ارتفاعی که توانایی و مهارت آن را داشته باشند به پرواز درآمده و در انتها برای لند کردن چتر خود را باز کنند. آنها می توانند از هواپیما، هلیکوپتر، بالن، صخره، پل، کوه ها، پاراگلایدر یا هر وسیله ای که به آنها ارتفاع لازم و امن را بدهد استفاده کنند.

 

انواع وینگسوت:

وینگسوت ها دارای عملکرد ها و طراحی های متنوعی در سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته هستند که موجب می شود ورزشکاران دایره بازی از انتخاب را داشته باشند. برخی از این عملکردها عبارتند از وینگسوت مسافت، وینگسوت آکروباتیک و مانور، وینگسوت بیس جامپ و غیره.

 

تاریخچه وینگسوت:

اولین تلاش ثبت شده برای ساخت وینگسوت در سال ۱۹۱۲ توسط  مرد ۳۳ ساله ای به نام فرانز ریچلت  بود که تلاش کرد با لباسی که ساخته بود از برج ایفل بیرون پریده و پرواز کند.

w6zvelzs 300x169 - وینگسوت یا لباس  خفاشی سقوط آزاد چیست؟

reichelt perched on edge 300x158 - وینگسوت یا لباس  خفاشی سقوط آزاد چیست؟

او برای اینکه بپرد به حراست برج ایفل به دروغ گفت که قرار است اختراع خود را با استفاده از یک دامی (وسیله آزمایشی) تست نماید. وی زمان زیادی را روی برج ایستاد ولی در نهایت خود از لباس وینگسوتش استفاده کرد. اختراع وی به خوبی عمل نکرد و به محض برخورد با زمین کشته شد.

 

وینگسوت های مدرن:

در سال ۱۹۹۹ اولین وینگسوت های مدرن که برای پرواز امن باشند به طور تجاری تولید شدند و در اختیار علاقمندان قرار گرفتند. بیرون پریدن از هواپیما و دیگر وسیله ها دارای تکنیک های خاصی است که ورزشکار ملزم به رعایت همه نکان ایمنی آنهاست. طراحی و سطح مقطع وینگ سوت های مدرن باعث میشود تا ورزشکار بتواند مسافت بیشتری را طی کرده و در عوض کاهش ارتفاع کمتری داشته باشد. کنترل و تعویض جهت پرواز با شکل بدن ورزشکار نسبت به زاویه پرواز انجان می شود. ورزشکاران هنگام استفاده از وینگسوت از چتر، ارتفاع سنج و حتی جی پی اس هم استفاده می کنند.

squirrel wingsuit rent a suit 7 300x200 - وینگسوت یا لباس  خفاشی سقوط آزاد چیست؟

ogkemeui8giqdtsf4wch 300x169 - وینگسوت یا لباس  خفاشی سقوط آزاد چیست؟looking for exits site 300x138 - وینگسوت یا لباس  خفاشی سقوط آزاد چیست؟

وینگسوت در ایران:

سالهای زیادی نیست که این ورزش وارد ایران شده است و افراد زیادی آن را انجام نمی دهند ولی افراد مشهور ایرانی این رشته ورزشی آقایان مهدی حبیبی، مهدی نقدی پری، رحیم هژیر  هستند .

slider004 263x300 - وینگسوت یا لباس  خفاشی سقوط آزاد چیست؟

به طور کل پرواز با وینگسوت ورزشی بسیار هیجان انگیز است که در صورت عدم رعایت ایمنی و نداشتن مهارت کافی بسیار خطرناک بوده و ممکن است باعث مرگ شود.