• info@mehdinaghdipari.com
ثبت نام

مقایسه آموزش چتربازی به روش استاتیک لاین با روش AFF


مقایسه آموزش چتربازی به روش استاتیک لاین با روش AFF

پرش چتربازی به روش استاتیک لاین در واقع یک حالت کاملا بدون سقوط آزاد است! امروزه به لطف اجرای روش نوین آموزش چتربازی سقوط آزاد (AFF)، دیگر نامی از روش استاتیک لاین(SL)  در مدرسه های چتربازی دنیا به گوش نمی رسد و خیلی ها اصلا نمی دانند آموزش استاتیک لاین چیست! اگرکنجاو هستید چرا؟ بیایید نگاهی به تفاوت های استاتیک لاین و AFF بیندازیم.

 

مقایسه و تفاوت آموزش چتربازی به روش استاتیک لاین با روش AFF

شاید شما هم از مربیان قدیمی چتربازی و سقوط آزاد که اکثرا نظامی های بازنشسته هستند، در مورد روش آموزشی استاتیک لاین شنیده باشید. بیایید در مورد این روش بیشتر بدانیم و آن را با روش نوین چتربازی و سقوط آزاد AFF مقایسه کنیم.

 

چتربازی استاتیک لاین

روش آموزش چتربازی استاتیک لاین در واقع اولین متدی بود که برای آموزش چتربازان نظامی و بعد از آن برای آموزش غیر نظامیان استفاده می شد. اگر شما قصد انجام یک پرش استاتیک لاین را می داشتید، بعد از گذراندن کلاس های تئوری طولانی مدت چندین روزه (گراند اسکول) و پاس کردن امتحان های مختلف مربوطه، تجهیزات را به شما داده و شما را سوار هواپیما می کردند. مربی پس از رسیدن هواپیما به ارتفاع کوتاهی حدود 1200 متر، به صورت گروهی و یا تکی، چترتان را با بندی مخصوص(لاین) به گونه ای به بدنه هواپیما متصل می کرد که هنگام خروجتان چتر باز شود. پس از آن مربی شما را به تنهایی به سمت درب خروج هواپیما هدایت کرده و باید بیرون می پریدید.

در روش استاتیک لاین هنگامی که از هواپیما خارج می شدید، چتر شما فورا به طور خودکار باز میشد و هیچ گونه سقوط آزادی هم نداشتید.  شما بعد از باز شدن چتر، عهده دار هدایت آن برای فرود با کمک بیسیم مربیان مستقر در روی زمین می شدید. در آموزش استاتیک لاین وقتی در حال ادامه تمرینات هستید، مربی بعد از چند پرش به تدریج شما را به ارتفاع بلند تری برده و وارد سقوط آزاد می کرد. در این مرحله یه اصطلاح بند (لاین) شما را بر می داشتند. پیشرفت و کسب مهارت های سقوط آزاد در روش استاتیک لاین بسیار کند بود به طوری که با سرعت و امنیت روش های امروزی اصلا قابل مقایسه نیست. پرش به روش استاتیک لاین در واقع یک حالت کاملا بدون سقوط آزاد است!

این روز ها آموزش نوین چتربازی سقوط آزاد (AFF) بعد از یک روز کلاس تئوری کوتاه ( AFFگراند اسکول)، از همان پرش اول از ارتفاع 4000 هزار متری شروع شده و هیچ بندی هم به شما متصل نیست. از همان پرش اولی، سقوط آزاد کامل را تجربه کرده و به سرعت پیشرفت می کنید. همچنین طی پرش آموزشی AFF هیچگاه تنها نیستید و دو نفر مربی به طور خصوصی و انفرادی شما را در سقوط آزاد همراهی می کنند.

 

چتربازی استاتیک لاین

 

 

چتربازی سقوط آزاد به روشAFF

در آموزش سقوط آزاد از هواپیما به روش AFF شما از همان پرش های اول به یادگیری مانور های پیشرفته پرداخته و از ارتفاع استاندارد چهار هزار متری پرش خواهید داشت. شما در پرش اولتان توسط دو مربی همراهی خواهید شد که در بخش سقوط آزاد پرواز از دو طرف شما را نگه می دارند. همچنین شما در زمان آماده سازی تجهیزات بر روی زمین، هنگام پرواز با هواپیما و بعلاوه حین بیرون پریدن از آن و سقوط آزاد و در نهایت هنگام باز شدن چتر به صورت شخصی و اختصاصی توسط مربیان حمایت و راهنمایی خواهید شد. در همه پرش های بعدی تمامی مهارت های پایه و اساسی ای که باید بر آن ها تسلط داشته باشید تا بتوانید بدون نظارت مربی به چتربازی و سقوط آزاد بپردازید و مستقل شوید را فرا خواهید گرفت.

مربی ها طی همه لحظات سقوط آزاد از شما فیلم برداری کرده و پس از فرودتان با چتر روی زمین، یک مرور و بازبینی کامل و مفید  از عملکرد شما با ارایه و دیدن فیلم هایتان خواهند داشت. این همان چیزی است که آموزش چتربازیAFF را تا این حد جامع، انفرادی، پشتیبانی کننده و جذاب کرده است.

بر اساس تمام دلایل بالا، ما دریافتیم کهAFF به افراد کمک می کند تا مهارت ها (و همچنین اعتماد به نفس) را سریع تر از روش استاتیک لاین به دست آورند. همچنین احتمال باقی ماندن شاگردان دوره AFF در کنار ما برای ادامه این ورزش بسیار بیشتر است. افرادی که پرش استاتیک لاین را تجربه کرده اند بیشتر مضظرب و گیج شده به نظر می رسند چون در استاتیک لاین تنها بیرون پریدن از هواپیما و ناگهان خود را تنها در زیر چتر دیدن ممکن است باعث ایجاد این تاثیرات بد بر فرد شود.

امروزه روش آموزش چتربازی استاتیک لاین یا به طور کل کهنه و منسوخ شده و یا فقط در برخی از کشور ها برای نظامیان انجام میشود و اجرای آن به تاریخ پیوسته است.

 

چتربازی

 

 

ارزان تر بودن آموزش چتربازی به روش استاتیک لاین بهتر نیست؟!

بعضی از مدرسه های چتربازی، هنوز از سیستم استاتیک لاین استفاده می کنند و هنوز هم تبلیغات متنوعی هم برای آن دارند. این قابل درک است زیرا در طول سقوط آزاد هیچ مربی ای به صورت فیزیکی همراه فرد پرنده نبوده و شما تنها نیاز به یک مربی برای رفتن همراه فرد به داخل هواپیما دارید. همچنین هواپیما تا ارتفاع زیادی بالا نمی رود پس برگزاری دوره های استاتیک لاین برای دریافت مدرک بسیار ارزان تر بوده و دانش و مهارت زیادی هم نمی خواهد. البته واضح است که این به معنای خوب بودن نیست.

 

اصرار بر روش استاتیک لاین

باشگاه هایی که هنوز اصرار بر استفاده از سیستم استاتیک لاین دارند به صورت قابل ملاحظه ای آن را بهترین روش عالی آموزش چتربازی سقوط آزاد می دانند و از هر نوع تعریف فروگذاری نمی کنند زیرا از نظر مالی برایشان بسیار مقرون به صرفه تر است. واضح است دلیل این همه تعریف و تمجید خروجی بهتر و امن تر برای علاقمندان و شاگردان چتربازی نیست. تفاوت آنجا روشن می شود که متوجه می شوید پرش های انجام شده به روش استاتیک لاین جزو تعداد پرواز های مورد نیاز برای دریافت مدرک A-License از انجمن چتربازی آمریکا USPA مورد محاسبه قرار نمی گیرد. اگرچه که ممکن است ارزان تر به نظر برسد اما انجمن چتربازی آمریکا پرش های بند دار استاتیک لاینی را به دلیل نداشتن هیچ گونه سقوط آزادی برای دریافت گواهینامه معتبر نمی داند.

 

روش آموزش چتربازی سقوط آزاد در آکادمی پرواز استاد مهدی نقدی پری

آکادمی پرواز استاد نقدی پری اهمیت زیادی برای کیفیت بالا و لذت بخش بودن پروسه آموزشی شما قائل است. چتربازی سقوط آزاد به روش استاتیک لاین به ما اجازه نمی دهد تا با روش های نوین و علم و دانش روز دنیا با شما تمرین کنیم. ما در تلاشیم تا به هر صورت ممکن از رشد شاگردانمان پشتیبانی کنیم. AFF ابزار لازم برای آسان کردن این کار را در اختیار ما می گذارد. بی شک این هدف برای ما ارزش تمام این تلاش ها، هزینه ها و منابع اضافی ای که برای برنامه نیاز است را دارد. موافق نیستید؟

 

 

Accelerated Free Fall (AFF) VS Static Line progression

 

ما بسیار اجتماعی هستیم !

مارا دنبال کنید !

برای اطلاع و دریافت آخرین اخبار، رویدادها و پیشنهادات ویژه‌، درخبرنامه‌ی ما عضو شوید. ما فورا به شما اطلاع می دهیم