استاد نقدی پری
ثبت نام

مقایسه آموزش چتربازی بند دار با روش AFF


مقایسه آموزش چتربازی بند دار با روش AFF

آموزش چتربازی به روش بند دار در واقع یک آموزش بدون سقوط آزاد و بدون حضور مربی در آسمان در کنار شماست! امروزه به لطف اجرای روش نوین آموزش چتربازی سقوط آزاد (AFF)، دیگر نامی از روش استاتیک لاین(SL)  در مدرسه های چتربازی دنیا به گوش نمی رسد و خیلی ها اصلا نمی دانند این سیستم آموزشی چیست! اگرکنجاو هستید چرا؟ بیایید نگاهی به تفاوت های استاتیک لاین و AFF بیندازیم.

 

 

مقایسه و تفاوت آموزش چتربازی به روش بند دار با روش AFF

شاید شما هم از مربیان قدیمی چتربازی و سقوط آزاد که اکثرا نظامی های بازنشسته هستند، در مورد روش آموزشی استاتیک لاین شنیده باشید. بیایید در مورد این روش بیشتر بدانیم و آن را با روش نوین چتربازی و سقوط آزاد AFF مقایسه کنیم.

 

فیلم آموزش چتربازی به روش بند دار (استاتیک لاین)

 

 

چتربازی بندار دار (استاتیک لاین)

روش آموزش چتربازی استاتیک لاین در واقع اولین متدی بود که برای آموزش چتربازان نظامی و بعد از آن برای آموزش غیر نظامیان استفاده می شد. اگر شما قصد انجام یک پرش چتربازی بند دار را می داشتید، بعد از گذراندن کلاس های تئوری طولانی مدت چندین روزه (گراند اسکول) و پاس کردن امتحان های مختلف مربوطه، تجهیزات را به شما داده و شما را سوار هواپیما می کردند. مربی پس از رسیدن هواپیما به ارتفاع کوتاهی حدود ۳.۵۰۰ فیت، به صورت گروهی و یا تکی، چترتان را با بندی مخصوص(لاین) به گونه ای به بدنه هواپیما متصل می کرد که هنگام خروجتان، به طور خودکار چتر باز شود. پس از آن مربی شما را به تنهایی به سمت درب خروج هواپیما هدایت کرده و باید بیرون می پریدید.

در روش استاتیک لاین هنگامی که از هواپیما خارج می شدید، چتر شما فورا به طور خودکار باز میشد و هیچ گونه سقوط آزادی هم نداشتید.  شما بعد از باز شدن چتر، عهده دار هدایت آن برای فرود با کمک بیسیم مربیان مستقر در روی زمین می شدید. در آموزش استاتیک لاین وقتی در حال ادامه تمرینات هستید، مربی بعد از چند پرش به تدریج شما را به ارتفاع بلند تری برده، بند شما را بر می داشت و وارد سقوط آزاد ۳ تا ۱۰ ثانیه ای می نمود.

در این مرحله یه اصطلاح بند (لاین) شما را بر می داشتند. پیشرفت و کسب مهارت های سقوط آزاد در روش استاتیک لاین بسیار کند بود به طوری که با سرعت و امنیت روش های امروزی اصلا قابل مقایسه نیست. پرش به روش بند دار در واقع یک آموزش بدون سقوط آزاد و بدون حضور مربی در آسمان در کنار شما است!

این روز ها آموزش نوین چتربازی سقوط آزاد (AFF) بعد از یک روز کلاس تئوری کوتاه (AFF گراند اسکول)، از همان پرش اول از ارتفاع ۱۲.۵۰۰ فیت شروع شده و هیچ بندی هم به شما متصل نیست. از همان پرش اولی، سقوط آزاد کامل را تجربه کرده و به سرعت پیشرفت می کنید. طی پرش آموزشی AFF هیچگاه تنها نیستید و دو نفر مربی به طور خصوصی و انفرادی شما را در سقوط آزاد همراهی می کنند.

 

چتربازی استاتیک لاین

 

 

چتربازی سقوط آزاد به روشAFF

در آموزش سقوط آزاد به روش AFF  برای قطعی کردن ایمنی بالای شما، توسط دو مربی طی پرش و سقوط آزاد همراهی خواهید شد که طی پرواز از دو طرف شما را نگه می دارند. همچنین شما در زمان آماده سازی تجهیزات بر روی زمین و داخل هواپیما به صورت شخصی و اختصاصی توسط مربیان حمایت و راهنمایی خواهید شد. در همه پرش های بعدی تمامی مهارت های پایه و اساسی ای که باید بر آن ها تسلط داشته باشید تا بتوانید بدون نظارت مربی به چتربازی و سقوط آزاد بپردازید و مستقل شوید را فرا خواهید گرفت. در واقع AFF روش مدرن و بسیار مطمئن آموزش چتربازی است.

مربی ها طی همه لحظات سقوط آزاد از شما فیلم برداری کرده و پس از فرودتان با چتر روی زمین، یک مرور و بازبینی کامل و مفید از عملکرد شما با ارایه و دیدن فیلم هایتان خواهند داشت. این همان چیزی است که آموزش چتربازیAFF را تا این حد جامع، انفرادی، پشتیبانی کننده و جذاب کرده است.

 

فیلم آموزش چتربازی به روش AFF

 

AFF به افراد کمک می کند تا مهارت ها و اعتماد به نفس را بسیار سریع تر از روش بند دار به دست آورند. همچنین احتمال باقی ماندن شاگردان دوره AFF در کنار ما برای ادامه این ورزش بسیار بیشتر است. اکثر افرادی که پرش بند دار را تجربه کرده اند بیشتر مضظرب و گیج شده به نظر می رسند. شاگردان روش بند دار مجبورند تنها از هواپیما بیرون پریده و مربی فقط از داخل هواپیما آنها را مشاهده خواهد کرد و در کنار آنها نیست. این شاگردان بعد از پرش ناگهان خود را تنها در آسمان زیر چتر یافته و ممکن است باعث ایجاد ترس و اضطراب های زیادی در آنها شود. متاسفانه بعضی از شاگردان روش بند دار پس ار اولین پرش به دلیل همین ترس، ادامه نمی دهند و از رویای پرواز خود دست می کشند.

امروزه روش آموزشی بند دار (استاتیک لاین) در نود و نه درصد مدرسه های چتربازی دنیا منسوخ شده، اما هنوز هم به ندرت در برخی از کشور ها به دلیل ارزان بودن آن انجام میشود.

 

 

ارزان تر بودن آموزش چتربازی به روش بند دار بهتر نیست؟!

اگر بعضی از مدرسه های چتربازی، هنوز از سیستم بند دار استفاده می کنند و هنوز هم تبلیغات متنوعی برای آن دارند، این قابل درک است زیرا اجرای این روش بسیار ابتدایی ست و سودآوری بالایی دارد. در روش بند دار هواپیما مجبور نیست تا ارتفاع بالا پرواز کند در طول سقوط آزاد هیچ مربی ای همراه شاگرد چتربازی نبوده و تنها یک مربی نیاز است تا تعداد زیادی شاگرد از هواپیما یا هلیکوپتر بیرون پریده و سقوط آزاد کنند. مربی پس از بیرون پریدن شاگرد ها باقیمانده اتصالات بند ها را به داخل کشیده و روی صندلی خود می نشیند تا به همراه خلبان به محل فرود بازگردند.

در این نوع آموزش هواپیما تا ارتفاع زیادی بالا نمی رود، پس سوخت زیادی هم به نسبت روش AFF که از ارتفاع بالا انجام می شود، نمی سوزاند. واضح است که همه چیز ارزان تمام می شود!

  • اما آیا ارزان بودن به معنای خوب بودن است؟!
  • آیا شما حاضر هستید در ورزشی مثل پرش از هوپیماو هلیکوپتر، ارزان بودن را فدای ایمنی و کیفیت بسیار بالا کنید؟!
  • آیا ارتفاع پایین روش بند دار شما را از نظر روحی به هیجانی که به دنبالش بودید می رساند؟!

 

 

اصرار بر روش بند دار و تبلیغات متنوع در مورد آن

باشگاه هایی که هنوز اصرار بر استفاده از سیستم بند دار (استاتیک لاین) دارند به صورت قابل ملاحظه ای آن را بهترین روش عالی آموزش چتربازی سقوط آزاد می دانند و از هر نوع تعریف فروگذاری نمی کنند زیرا از نظر مالی برایشان بسیار مقرون به صرفه تر است. این باشگاه ها سود خوبی می برند اما قطعا شاگردان خروجی خوبی کسب نکرده اند.

واضح است دلیل این همه تعریف و تمجید خروجی بهتر و امن تر برای علاقمندان و شاگردان چتربازی نیست. جالب است بدانید پرش های انجام شده به روش بند دار جزو تعداد پرواز های مورد نیاز برای دریافت مدرک سطح A از انجمن چتربازی آمریکا USPA مورد محاسبه قرار نمی گیرد. اگرچه که ممکن است ارزان تر به نظر برسد اما انجمن چتربازی آمریکا پرش های بند دار استاتیک لاینی را به دلیل نداشتن هیچ گونه سقوط آزادی برای دریافت گواهینامه معتبر نمی داند.

ما هم در آکادمی پرواز استاد نقدی پری به دلیل عملکرد بسیار ضعیف و ناامن شاگردان تازه سولو شده توسط روش بند دار و همچنین رعایت کامل دستورالعمل های انجمن چتربازی آمریکا، هیچ کدام از این پرش ها را معتبر و موثر نمی دانیم.

 

 

ما اجرای روش آموزشی بند دار (استاتیک لاین) را با وجود منفعت مالی خوب آن برای همیشه کنار گذاشته ایم

آکادمی ما اهمیت زیادی برای کیفیت بالا و لذت بخش بودن فرآیند آموزشی شما قائل است. روش بند دار به ما اجازه نمی دهد تا علم و مهارت روز دنیا را به شما آموزش دهیم. درست است که AFF هزینه بالاتری دارد اما ابزار لازم برای آسان تر و ایمن تر کردن آموزش چتربازی را در اختیار ما گذاشت. بی شک این هدف برای ما ارزش تمام این تلاش ها، هزینه ها و منابع اضافی را دارد.

شاگردان تازه کاری که در ایران به این روش آموزش دیده اند و سولو شده اند برای ما چالش ایمنی بزرگی هستند. به دلیل ضعف دانش و مهارت این افراد ما نمی توانیم اجازه ورود به هواپیما و پرش از ارتفاع بالا را به آنها بدهیم. در عین حال علاقمند هستیم خدمات خود را به همه علاقمندان ارایه دهیم. پیشنهاد ما به افراد تازه سولو شده به روش بند دار این است که از ابتدا به روش AFF آموزش ببینند تا استاندارد شوند. دیدن هیجان شما برای پرواز و لبخندتان بسیار لذت بخش است.

 

در آکادمی پرواز ما از هواپیمای دو موتوره شگفت انگیزی استفاده می شود که با سرعت و قابلیت های فوق العاده خود امکان حمل ۲۰ نفر را طی حدود ۱۵ دقیقه به ارتفاع ۱۲.۵۰۰ فیت دارد.

تمامی مربی های ما خارجی هستند (به استثنا استاد نقدی پری) و دارای مدرک مربیگری از USPA آمریکا می باشند. هیچ نوع آموزش توسط Coach (کمک مربی) انجام نخواهد شد و همگی تعلیمات توسط AFF Instructor (استاد) اجرا می گردد.

مناطق برگزاری دوره های آموزشی و تفریحی آکادمی ما از نظر آب و هوا و زیبایی جزو جذاب ترین مناطق کشور بوده و می تواند لحظات و تجربه های خارق العاده ای را برای افراد رقم بزند.

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد شرایط افراد سولو نکات و مقررات عمومی ایمنی در بوگی و پرش ها را مطالعه بفرمایید.

همچنین برای آگاهی بیشتر، شرایط آموزش چتربازی AFF را مطالعه کنید.

 

چتربازی

 

 

 

نویسنده: مهدی نقدی پری
استفاده از این مطلب برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است.

مقالات بیشتر

ما بسیار اجتماعی هستیم !

مارا دنبال کنید !

برای اطلاع و دریافت آخرین اخبار، رویدادها و پیشنهادات ویژه‌، درخبرنامه‌ی ما عضو شوید. ما فورا به شما اطلاع می دهیم