استاد نقدی پری
ثبت نام

واژه ها، کلمات و اصطلاحات تخصصی چتربازی سقوط آزاد وپرش از هواپیما (Skydiving Glossary)


AAD

Automatic Activation Device

به معنای دستگاه فعال سازی خودکار بوده که نرخ کاهش ارتفاع و خود ارتفاع را دریافت و محاسبه می کند و اگر چترباز با سرعت کاهش ارتفاع بالایی از یک ارتفاع مشخص شده عبور کند، دستگاه به صورت خودکار چتر رزرو را فعال می کند. به زبان ساده AAD یک کامپیوتر کوچک تعبیه شده در تجهیزات چتربازی است که موجب باز شدن چتر رزرو می شود در صورتی که چترباز, چتر اصلی خود را به هر علتی باز نکند.

سایپرس چتربازی

 

A/C

Aircraft

هواپیما یا وسیله نقلیه هوایی

 

 

Accuracy

این کلمه که به عنوان فرود دقیق نیز شناخته می شود رقابتی منظم بوده که چتربازها در آن اقدام به فرود در محل مشخص شده ای می کنند. در سطح جهانی قطر این مناطق مشخص شده 3 سانتی متر و در حدود ابعاد یک سکه می باشد. برای دریافت مدرک چتربازی سازمان USPA آمریکا شما نیازمند انجام دادن فرودهایی دقیق با درجه های سختی متفاوت از 2 متر تا 20 متر می باشید. 

 

 

AFF

Accelerated Free Fall.

این عبارت از نظر لغتی به معنی سقوط آزاد تقویت شده می باشد. دوره AFF روش جدید و نوین آموزش چتربازی سقوط آزاد است که توسط انجمن چتربازی آمریکا ابداع گردید و موجب می شود شاگرد با سرعت و کیفیت بالایی این ورزش را یاد بگیرد. یک دانش آموز دوره ی AFF تمریناتی در زمینه پرش سقوط آزاد میبیند که حدود 40 ثانیه یا بیشتر طول کشیده و در طول آن نیز یک مربی تایید صلاحیت شده او را همراهی می کند. درست بر خلاف سیستم آموزشی استاتیک لاین که شامل زمان سقوط آزاد قابل توجهی نمی باشد و مربی نیز در پرش فرد را همراهی نمی کند.

چتربازی AFF

 

AGL

مخفف عبارت “above ground level” و به معنای بالای سطح زمین است. ارتفاع بر اساس سطح زمین یا سطح دریا محاسبه می شود و چتربازان سقوط آزاد همیشه از AGL برای اشاره به ارتفاع استفاده می کنند.

 

 

Airspeed

به سرعت یک شی پرنده داخل هوا گفته می شود که عموما اشاره به هواپیما ها و یا چتر ها دارد.

 

 

Altimeter

وسیله ای است که ارتفاع را محاسبه کرده و به شما نشان می دهد.

آلتیمتر

 

Angle of incidence

زاویه ای است که برای چتر طراحی شده تا در داخل هوا به نرمی به پرواز دربباید.

 

 

Apparent wind

بادی است که توسط یک فرد احساس می شود. بخش باد های نسبی چک شود.

 

 

ASP

این سبک ورژن آریزونایی AFF می باشد که این برنامه آموزشی شامل دو پرش تندم بوده و نسخه دیگری از سر فصل های آموزشی AFF می باشد.

 

 

Aspect ratio

به نسبت عرض چتر از یک طرف تا طرف دیگر به عرض دیگر آن (از جلو تا به پشت چتر) گفته می شود. چتر های هفت سلولی معمولا نسبتی حدود 2.2 به 1 دارند در حالی که چتر های نه سلولی نسبتی بین 2.8 تا 3.0 به یک دارند.

 

 

Backslide

به حرکت رو به عقب در سقوط آزاد نسبت به یک مرجع گفته می شود که معمولا بدون قصد و انگیزه ای در اثر وضعیت بد بدن ایجاد می شود.

 

 

Bag -deployment bag 

کیفی است که چتر در داخل آن جمع شده و حمل می شود.

 دی بگ چتربازی

 

Base

هسته ای است که فورمیشین اسکای دایوینگ دور آن شکل گرفته و وابسته به تعداد چتربازان سقوط آزاد شرکت کننده در آن می تواند یک فرد و یا گروهی از افراد باشد.

 

 

BASE jump

Building, Antennae, Spans (bridges) and Earth (cliff).

پرشی است که به جای هواپیما از روی یک محل ثابت انجام گیرد. کلمه ی BASE شامل ۴ حرف است که هر کدام از آن ها حروف اول عبارت های ساختمان ها، آنتن ها، پل ها و زمین است.

 

 

BOC

به پایین کانتینر گفته می شود و اشاره به محل چتر چترباز دارد. بر خلاف حالت های دیگر که محل نصب روی شکم و یا پا می باشد، این یک مکان بسیار رایج و معمول برای قرارگیری دستگاه های فعال سازی اصلی است.

 

 

Body position

به وضعیت و فرم بدن در هنگام سقوط آزاد گفته می شود. تنوع زیاد وضعیت های مختلف بدنی همان چیزی است که انجام مانور های سقوط آزاد متعددی را برای ما ممکن ساخته است.

 

 

Boogie

جشنواره یا مراسمی که در آن چتربازان سقوط آزاد متعددی عموما به جای رقابت برای تفریح و سرگرمی دور هم جمع می شوند. دراپزون ها, بوگی های زیادی را در طول سال و به خصوص در تعطیلات برگزار می کنند.

 

 

Box man

یک وضعیت بدنی رو به زمین خنثی بوده که در آن دست ها و شانه ها زاویه ای ۹۰ درجه می سازند. همچنین پاها با محور طولی زاویه ۴۵ درجه ایجاد کرده و زانو ها نیز باید حدود ۴۵ درجه خم شوند. به طور کلی این بهترین و ایده آل ترین وضعیت بدنی برای فورمیشین اسکای دایوینگ است.

 آرچ چتربازی-باکس من

 

Brakes

لاین های ترمز چتر ها در واقع فرمان هستند که استفاده از آن ها در کنارهم باعث کند شدن سرعت چتر و استفاده جدای آن ها باعث دور زدن چتر می گردد.

 

 

Break off

به پایان دادن فورمیشن چتربازها در اسکای دایوینگ با دور شدن از حلقه تشکیل شده قبل از باز کردن چتر گفته می شود.

 

 

Bridle

به تسمه های دوخته شده ای که پایلوت شوت چترباز را به چتر اصلی وصل می کند برایدل می گویند. این یک بخش از سیستم فعال سازی چتر است.

برایدل

 

BSR

Basic Safety Requirements

این عبارت مخفف دستورالعمل های ایمنی اصلی بوده که همان دستور العمل های سازمان USPA آمریکا می باشند. این دستور العمل های دارای الزامات قانونی نمی باشند اما به عنوان بهترین استاندارد های اولیه امنیتی برای چتربازی در نظر گرفته می شوند.

 

 

Burble

به محدوده آشفتگی و تلاطم در پشت یک جسمی که در جریان هوا می باشد گفته می شود که می تواند یک فرد در حال سقوط آزاد بوده و یا یک چتر در حال پرواز باشد.

 

 

Call

به زمان باقی مانده تا هنگام سوار شدن به هواپیما گفته می شود. برای مثال یک کال 15 دقیقه ای به این معناست که شما در عرض 15 دقیقه دیگر باید به هواپیمای چتربازی سوار شوید.

 

 

Canopy

به ترکیبی از پارچه های مخصوص چتربازی و لاین ها گفته می شود که برای فرودی امن بعد از سقوط آزاد استفاده شده و معمولا همراه با نام مدل خاص خود به آن ها اشاره می کنند.(گرد،مربعی،zero p،اصلی و یا رزرو)

 کانوپی چتربازی

 

Cascade

به نقطه ای گفته می شود که در آن دو عدد از لاین ها به یکدیگر رسیده تا بتوانند به راحتی به یکی تبدیل شوند که در نتیجه این کار باعث کاهش حجم و نیروی کشش یا درگ می شود.

 

 

Cell

چتر های مربعی از سلول ها یا بخش های تحت فشار قرار گرفته ای که تعداد آن ها معمولا بین ۷ تا ۹ عدد می باشد ساخته شده اند. هر سلول از یک دنده تحمل کننده بار تشکیل شده که در هر طرف قرار گرفته و خطوط تعلیق به آن متصل می شوند. یک دنده تحمل کننده غیرباری سومی نیز وجود دارد که از مرکز سلول تا پایین آن می رود. سلول در قسمت دهانه باز جلویی و همچنین در درگاه های متقاطع دنده ها فشرده سازی می شوند. 

  

 

Center point

به نقطه ای گفته می شود که جا به جایی ها و حرکات در حول آن انجام می گیرد. در پرواز های انفرادی نقطه مرکزی در وسط نیم تنه بالایی در نظر گرفته شده اما در چتربازی های گروهی نقطه میانی حلقه تشکیل شده توسط افراد به عنوان نقطه مرکزی در نظر گرفته می شود.

 

 

Cessna

 یک شرکت سازنده ی هواپیما می باشد. مدل های تک موتوره این شرکت مانند 180s، 182s و یا 206s در دراپزون های چتربازی کوچک استفاده شده و می توانند ۴ تا ۶ نفر را همراه خود به آسمان ببرند.

 سسنا هواپیمای چتربازی

 

Closing loop

حلقه کوچکی است که با اتصال مناسب پین چتر به آن، دریچه ی کانتینر را بسته نگه می دارد. 

کلوزینگ لوپ

 

Coach

به یک چترباز سقوط آزاد گفته می شود که دوره های رسمی ای را در زمینه تدریس تکنیک های سقوط آزاد گذرانده است. ترجمه لغوی ان در فارسی کمک مربی می شود.

 

 

Container

یکی از بخش های تشکیل دهنده ریگ است که چتر را در داخل خود نگه می دارد.

 

 

Crabbing

به وضعیتی گفته می شود که یک چتر با زاویه ای غیر مستقیم با باد های محیطی در حال پرواز بوده که در نتیجه باعث ایجاد یک مسیر غیرمستقیم رو به جلو می شود.

 

 

Cross ports

به حفره های داخل دنده های سلول ها که اجازه می دهند تا هوا از یک سلول به سلول دیگری جا به جا شود گفته می شود.

 

 

Current

بودن در این حالت به معنای این است که فرد در مدت اخیر پرش های کافی برای داشتن مهارت به روز، در این ورزش را انجام داده است. چتربازان سقوط آزادی که در این دسته قرار نمی گیرند، در صورت تمایل برای ادامه ی پرش های خود باید متناسب با تجربه خودشان تا حدی در هنگام پرش تحت نظر استادان چتربازی قرار بگیرند.

 

 

Cut away

به رها کردن چتر اصلی گفته می شود و در واقع یک روش استاندارد اضطراری است که قبل از باز کردن چتر رزرو انجام می گیرد. ریگ دارای دسته کات اوی می باشد.

دسته کات اوی

 

CRW

Canopy Relative Work

به عنوان ساختار ها و یا آرایش های چتربازان نیز شناخته می شود و شامل پرواز با چتری باز در آرایشی نزدیک به هم است.

 

 

CYPRES

یکی از مدل های دستگاه AAD بوده که توسط شرکت AIRTECH آلمان ساخته شده و از محبوب ترین و پر استفاده ترین مدل های AAD می باشد. این مدل یکی از اولین طراحی های مدرنی بود که توسط چتربازان سقوط آزاد حرفه ای به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت.

 AAD سایپرس

 

De-arch

به صاف کردن و تغییر فرم بدن از حالت قوس دار گفته می شود که در نتیجه موجب کمتر شدن سرعت سقوط آزاد چتربازان می گردد.

 

 

Dacron

 یکی از مواد سازنده رایج استفاده شده برای لاین های چتر است که این لاین ها بسیار نرم تر و باریک تر از میکرو لاین ها می باشند.

 

 

Data card

هر یک از چتر ها دارای کارتی هستند که بر روی آنها قرار داشته و شامل اطلاعاتی مانند نوع، آخرین تاریخ پک شدن، صاحب چتر، شماره سریال و ... می باشند.

 

 

Decision altitude

ارتفاعی است که یک چترباز سقوط آزاد در آن تصمیم می گیرد تا بتواند شروع به انجام اقدامات اضطراری لازم کند. معمولا این ارتفاع برای شاگردان ۲.۵۰۰ فیت بالای سطح زمین و برای چتربازان سقوط آزاد حرفه ای ۱.۸۰۰ فیت می باشد.

 

 

Deployment system

یکی از اجزای تشکیل دهنده چتر است که باز شدن و فعال شدن چتر را کنترل کرده و شامل چتر، تسمه ها و بگ می شود.

 

 

Dirt dive

به تمرین سقوط آزاد بر روی زمین گفته می شود.

 

 

Dive floater

به چتربازی می گویند که در پرش های فورمیشن در صف خروج از هواپیما قرار داشته، اما زودتر از رسیدن به چترباز بیس خارج می شود.

 

 

Dive loops

چتر سقوط آزاد در قسمت جلویی رایزر خود دارای حلقه ای است که گرفتن رایزر های جلویی ها را برای هدایت چتر راحت تر می کند.

 

 

Diver

به هر فرد چتربازی که در طول یک فورمیشن اسکای دایوینگ از داخل هواپیما به بیرون شیرجه می زند دایور گفته می شود.

 

 

Door jam

به تمرین حرکت خروج از هواپیما روی زمین در یک ماکت شبیه سازی شده آن قبل از پرش سقوط آزاد اصلی گفته می شود.

 

 

Down plane

به آرایشی به فرم CRW با دو چتر گفته می شود به صورتی که که نوک هر دو آن ها رو به سمت زمین باشد. همچنین این اتفاق ممکن است در پرش های انفرادی در حالتی که هر دو چتر اصلی و ذخیره بازهستند نیز رخ دهد که در این صورت یک مالفانکشن اضطراری است.

 

 

Drop zone

دراپزون یک اصطلاح عامیانه برای مراکز چتربازی سقوط آزاد است که به صورت کوتاه شده به آن DZ نیز می گویند.

 

 

Elliptical

نوعی از چتر با شکل بال مانند است که دارای دو لبه جلویی و انتهایی باریک شونده بوده و وسط چتر از جلو به عقب عریض تر از انتهای آن ها می باشد. این یکی از اصول کلی در بسیاری از چتر های حرفه ای با کارایی بالا است.

 

 

End cell

به انتهای سلول های چتر گفته می شود.

 

 

Exit weight

به وزن کلی فرد چترباز که از هواپیما بیرون می پرد به همراه تمام تجهیزات و لباس های او گفته می شود.

 

 

FAA

این کلمه مخفف اداره ی هوانوردی فدرال است که یکی از سازمان های وابسته به دولت آمریکا بوده که بر فعالیت های هوانوردی از جمله چتربازی سقوط آزاد نظارت داشته و آن ها را کنترل می کند.

 

 

FAI

Federation Aeronautique International

به سازمان بین الملی اداره کننده ورزش های هوانوردی گفته می شود.

 

 

FARs

Federal Aviation Regulations.

قوانین فدرال هوانوردی

 

 

Fall rate

به سرعت سقوط آزاد یک چترباز گفته می شود. هماهنگ بودن این سرعت سقوط یکی از نکات مهم برای داشتن یک فورمیشن اسکای دایوینگ موفق است که بواسطه ی جامپ سوت ها، وزن و فرم قرارگیری بدن انجام می گیرد. 

 

 

Finger trap

به روشی گفته می شود که در آن یک حلقه بر روی لاین های ترمز بدون ایجاد هیج گونه نقطه سختی نصب شده و با فرستادن یک لاین به داخل لاین دیگر انجام می گیرد. از این حلقه برای ایجاد ترمز در نقاطی دلخواه برای سیستم فرمان دهی چتر استفاده می شود. 

 

 

Flare

به حرکت کشیدن برک های چتر برای کم کردن سرعت آن گفته می شود که در نتیجه باعث افزایش زاویه حمله و کاهش سرعت نزول چترباز می شود.

 

 

Floater

به چتربازان سقوط آزادی گفته می شود که قبل از رسیدن به بیس از هواپیما خارج شده و باید با نرخ کاهش ارتفاع کمی داشته باشند تا بتوانند به بالای بیس برسند. از این عبارت همچنین برای اشاره به یکی از حالت های خروج از هواپیما نیز استفاده می شود.

 

 

Freestyle

به یکی از انواع مختلف چتربازی سقوطآازاد گفته می شود که شامل پرواز های تک نفره آکروباتیک بوده و بسیار یادآور ورزش ژیمناستیک می باشد.

 

 

FS

Formation Skydiving

مخفف کلمه فورمیشن اسکای دایووینگ می باشد. در FS چتربازان سقوط آزاد در یک روند دنباله دار از پیش تعیین شده اقدام به خروج از هواپیما و کار گروهی می کنند. 

 

 

Formation

یک آرایش خاص برای پرش سقوط آزاد گروهی بوده که شامل بیش از یک چترباز می باشد.

 

 

Funnel

این اتفاق زمانی رخ می دهد که یک یا چندین چترباز سقوط آزاد در وضعیت بدنی نا متعادلی قرار گیرند که در نهایت موجب ایجاد آشفتگی و تلاطم برای آن ها می شود. این عدم تعادل حاصل شده برای چتربازان سقوط آزاد معمولا باعث از بین رفتن آرایش گروهی چتربازان می شود.

 

 

Glide ratio

به نسبت پرواز رو به جلوی یک چتر به میزان پایین آمدن آن گفته می شود. یک چتر دارای نسبت ۳ به ۱، به ازای هر ۳ فیت پرواز رو به جلو یک فوت از ارتفاع  خود را از دست می دهد.

 

 

GPS

این عبارت به معنای سیستم موقعیت یابی جهانی بوده که توسط دریافت امواج از ماهواره ها می تواند موقعیت شما را بر روی زمین نمایش دهد. از این دستگاه در ورزش چتربازی سقوط آزاد برای تشیخص زمان خروج از هواپیما استفاده می شود.

 

 

Grips

به استفاده از دست ها برای نگه داشتن یکدیگر در طول سقوط آزاد و یا هنگام خروج از هواپیما گفته می شود. در فورمیشن اسکای دایوینگ زمانی این آرایش ها مورد قبول واقع می شوند که افراد بتوانند به درستی این حرکت را انجام دهند.

 

 

Grippers

به محل مخصوصی بر روی لباس های مخصوص چتربازی گفته می شود که برای آسان تر به دست گرفتن یکدیگر در پرش های گروهی از هواپیما طراحی شده اند.

 

 

Ground speed

به سرعت یک هواپیما یا یک چترباز سقوط آزاد در حال پرواز در جریان هوا به نسبت سطح زمین گفته می شود.

 

 

Harness/container

تسمه ها و پارچه هایی که چتر اصلی و ذخیره را به فرد چترباز متصل نگه می دارد.

 

 

Heading

به جهت پیش روی یک هواپیما، چترباز سقوط آزاد و یا یک چتر گفته می شود. توانایی تشخیص و حفظ جهت پیش رو برای داشتن پرشی موفق به همراه دیگران یک امر ضروری می باشد.on heading  و off heading عبارت هایی است که به صورت رایج چتر استفاده می شود.

 

 

Hook knife

به یک تیغ یا چاقوی کوچک که در داخل جامپ سوت و یا هارنس چتر حمل شده و از آن برای بریدن الیاف و لاین ها استفاده می شود. یک کاور روی این چاقوی مخصوص قرار گرفته تا از بریدن های غیرعمدی جلوگیری کند. 

 کاتر چتربازی

 

Hook turn

به انجام دادن یک دور ۹۰ درجه و یا بیشتر در نزدیکی سطح زمین گفته می شود. به دلیل خطرات و ریسک بالای اجرای آن، این مانور از محبوبیت خاصی در بین چتربازان سقوط آزاد برخوردار نمی باشد.

 

 

Hot fuel

 به حالتی گفته می شود که هواپیمای چتربازی در حال سوخت گیری خاموش نشود. به هیچ وجه سوار هوپیمای چتربازی در حال سوخت گیری نشوید.

 

 

In date

به چتر رزروی گفته می شود که دارای ۱۲۰ روز مهلت استفاده باشد. در صورت گذشتن زمان بیشتری از این موعد، چتر به اصطلاح به روز نبوده یا منقضی شده و استفاده از آن مجاز نمی باشد.

 

 

Instructor

به فردی گفته می شود که بتواند درجه بندی استادی پرش خود از سازمان USPA آمریکا را به مدت یک سال نگه داشته و یک دوره ی مربی گری این ورزش را با موفقیت بگذراند.

 

 

IPC

به معنای کمیسیون بین الملی چتربازی تحت نظر FAI بوده که بر فعالیت های ورزشی چتربازی نظارت دارد.

 

Jump run

به مسیر پرواز هواپیمایی گفته می شود که افراد را برای پرش به موقعیت مناسب می برد.

 

 

Jumpsuit

یک پوشش و لباس برای تمامی چتربازانی بوده که در برنامه های چتربازی سقوط آزاد خاصی مانند FS،freestyle و یا accuracy استفاده می شود. 

 لباس چتربازی

 

Jumpmaster

به فردی گفته می شود که دوره رسمی مربیگری سازمان USPA آمریکا را به موفقیت گذرانده و تمام اختیارات یک مربی به جز برخی  اختیارات خاص را دارا می باشد. اما او در برخی از مسائل مانند نظارت بر پرش های اول چتربازان جدید، امضای مدارک اخذ گواهینامه شاگردان و مدیریت برنامه آموزشی دانش آموزان بدون نظارت یک مدرس رسمی دارای اختیاری نمی باشد.

 

 

Line of flight

یک خط فرضی مرتبط با مسیر هواپیما بر روی زمین است که از آن در فورمیشن اسکای دایوینگ به عنوان یک خط مرجع استفاده می شود. همچنین در هنگام  بیرون پرش از هواپیما، چتربازان بر روی این خط های فرضی بیرون می پرنند.

 

 

Log book

چتربازان سقوط آزاد مانند ملوانان و خلبان ها آمار فعالیت ها و افتخارات کسب شده خود را در یک دفتر ثبت می کنند تا تجربه های خود را به صورت مکتوب ثبت و حفظ کنند.

 

 

MSL

این عبارت به معنای سطح متوسط دریا بوده و خلبان ها به جای محاسبه ارتفاع از سطح زمین همیشه از MLS یا ارتفاع از سطح دریا برای بیان ارتفاع استفاده می کنند.

 

 

Main

به چتر اصلی گفته می شود.

 

 

Manifest

برای این کلمه می توان ۳ معنی ارائه کرد:

  • ۱) لیست چتربازان سقوط آزاد حاضر در هواپیما.
  • ۲) رفتن به دفتر اداری در اختیار دارنده ی این لیست برای اضافه کردن نام خود برای سوار شدن به هواپیما.
  • ۳) به محلی گفته می شود که این لیست بندی صورت می گیرد.

 

 منیفست

 

Microline

یک مدل مدرن از لاین های تعلیق چتر است که به صورت قابل توجهی از لاین های dacron کوچک تر هستند.

 

 

Organizer

به فردی با توانایی رهبری بالا و مهارت زیاد در چتربازی سقوط آزاد گفته می شود که می تواند پرش های گروهی سقوط آزاد از هواپیما و هلیکوپتر را برگزار کند.

 

 

Otter

یک هواپیمای معروف دو ملخی می باشد که می تواند ۲۰ نفر چترباز را همراه خود به آسمان ببرد.

 

آتر هواپیمای چتربازی

 

Out landing

 به معنای فرود خارج از محدوده تعیین شده می باشد.

 

 

Pin

  • ۱- به اولین چترباز سقوط آزادی گفته می شود که به بیس برسد. بیس ها یا پین ها دو فردی هستند که در فورمیشن اسکای دایوینگ حلقه را به دور آن ها تشکیل می دهند.
  • ۲- به لنگر انداختن در بیس گفته می شود.
  • ۳- به پین بسته بندی کانتینر چتر اصلی یا چتر رزرو گفته می شود که هر دو نیز باید قبل از پرش چک شوند.

 

 

Pilot chute

یک چتر کوچی گرد است که نقش فعال سازی چتر اصلی و بیرون کشیدن آن را از داخل کانتینر برای  باز شدن را بازی می کند.

 پایلوت شوت

 

PLF

Parachute landing fall

به معنای تکنیک فرود محکم چترباز برای کاهش آسیب دیدگی ها در موارد سخت می باشد. PLF ها شوک و نیروی حاصل از فرود را در بین پاها، ساق ها، ران ها، لگن و شانه پخش کرده تا صدمات را تا حد امکان کاهش دهند. 

 

 

Post dive

به مرور کردن چتربازی سقوط آزاد خود بعد از فرود آمدن تمامی چتربازان گفته می شود.

 

 

PRO rating

یک درجه بندی از طرف سازمان USPA آمریکا بوده و نشان دهنده صلاحیت و توانایی بالای شما برای انجام دادن پرش های نمایشی خاص است.

 

 

Pull up cord

به یک وسیله و یا لاین گفته می شود که از آن  برای کشیدن حلقه بسته کننده از داخل حفره موجود بر روی کانتینر استفاده می کنند.

 

 

RSL

لاین یا رابطی است که از رایزر اصلی به پین چتر رزرو متصل شده است. در مواقعی که کات اوی می کنی و چتر اصلی رها شده باشد، می تواند پین پین چتر رزرو را بیرون بکشد. این سیستم تنها در مواقعی عمل کرده و موثر می باشد که حداقل بخشی از چتر اصلی باز شده باشد.

RSL چتر

 

RW

برای اشاره به پرش های گروهی چتربازی از آن استفاده می شود.

 

 

Relative wind

به باد هایی می گویند  که توسط یک فرد در حال پرش  سقوط آزاد حس می شوند.

 

 

Reserve

به چتر کمکی ای گفته می شود که در همه ی پرش های بین الملی چتر بازی به همراه فرد حمل می شود.

 

 

Rip cord

به سیستم فعال سازی ای گفته می شود که بروی تمام چتر های رزرو و اکثر چتر های شاگردان وجود دارد. ریپ کورد یک تکه کابل است که دارای دستگیره ای در یک انتها و یک پین یا مهره در انتهای دیگر آن می باشد که در صورت کشیدن آن، مهره ی متصل به حلقه بسته نگه دارنده درب کانتینر از آن جدا شده و باعث رها شدن چتر می شود. 

 

 

Rig

یک اصطلاح عامیانه در بین چتربازان سقوط آزاد است که برای اشاره به کل متعلقات چتر از جمله چتر اصلی و رزرو به همراه هارنس/کانتینر استفاده می شود.

 

ریگ چتربازی

 

Rigger

به افرادی گفته می شود که دارای مدرک رسمی از سازمان FAA بوده و اعلام کننده آن است که این افراد از مهارت و دانش کافی  برای تعمیرات و تغییرات در ریگ و چتر برخوردار هستند و همچنین فقط ریگر صلاحیت بسته بندی چتر رزرو را دارد. ریگر های استاد علاوه برجمع کردن چتر ها می توانند تعمیرات بزرگ را انجام داده و یا تغییرات اساسی ای ایجاد کنند.

 

 

Risers

تسمه هایی سخت و محکم هستند که هارنس را به لاین های چتر متصل می کنند. در قسمت پایینی رایزر ها سه حلقه رها کننده وجود دارد که به عنوان یک مکانیزم برای اتصال یا رها سازی رایزر ها و هارنس در نظر گرفته شده و بر روی رایزر های کناری ترمز ها یا خطوط هدایت ایجاد شده اند. خطوط تعلیق به کمک سیم های اتصال دهنده (rapid links)به بالای رایزر ها متصل می شوند.

رایزر کانوپی

 

Round

۱- به آرایشی گفته می شود که هر چترباز سقوط آزاد بازوی فرد کناری خود را گرفته که به آرایش ستاره نیز مشهور است.

۲- به چتری گفته می شود که بر خلاف چتر های ram-air، دایره ای شکل و گرد می باشند.

 

 

S&TA

Safety and Training Advisor

کوتاه شده ی عبارت مشاور ایمنی و آموزشی است که یک فرد داوطلب وابسته به سازمان USPA بوده  و کار او به اشتراک گذاشتن و انتشار اطلاعاتی به روز در زمینه ی مسائل ایمنی و ایجاد تعامل بین دراپزون ها و سازمان USPA می باشد. این افراد دارای مدرک استادی می باشند.

 

 

SIM

کوتاه شده ی عبارت اطلاعات راهنمای چتربا

ما بسیار اجتماعی هستیم !

مارا دنبال کنید !

برای اطلاع و دریافت آخرین اخبار، رویدادها و پیشنهادات ویژه‌، درخبرنامه‌ی ما عضو شوید. ما فورا به شما اطلاع می دهیم