استاد نقدی پری
ثبت نام

آموزش تونل باد


پرواز در تونل باد یا ایندور اسکای دایوینگ چیست؟

به عمل پرواز با بدن بر روی ستونی از هوا در یک تونل باد عمودی ایندور اسکای دایوینگ یا ورزش پرواز در تونل باد گفته می شود که یک فعالیت ایمن و سرگرم کننده برای تمامی سنین به حساب می آید.

پیشرفت های تکنولوژی باعث شده تا پرواز بیشتر از قبل در دسترس همه قرار گیرد. تاکنون میلیون ها انسان در دنیا موفق به تجربه پرواز شده اند. بعد از مطالعه این راهنما شما آماده ملحق شدن به ما خواهید شد.

 

بدیهی است که پرواز تقریبا آرزوی همه بوده و به پرواز در آوردن بدن در یک ستون از باد یکی از خالص ترین روش های پرواز است. این ورزش به شما اجازه می دهد تا آزادانه بدن خود را به پرواز در آورده و به راحتی حرکات خود را کنترل کنید.

 

پرواز در تونل باد فعالیتی است که تقریبا تمامی افراد می توانند در آن شرکت کنند. افراد باید به تجهیزاتی از جمله جامپ سوت (لباس مخصوص)، عینک محافظ،کلاه ایمنی و نویزگیر گوش (برای جلوگیری از سر و صدای باد) مجهز شوند. هر شرکت کننده در یک ستون باد ایجاد شده توسط تونل باد عمودی پرواز می کند.

همچنین یک مربی تایید صلاحیت شده و با تجربه نیز به شما در یادگیری چگونگی کنترل بدن در داخل جریان هوا کمک خواهد کرد.

 

شما قبل از تجربه پرواز تمام اطلاعات مورد نیاز را توسط مربی به دست آورده، تجهیزات را تحویل گرفته و سپس به داخل تونل باد برده خواهید شد. هنگام قرارگیری در تونل، مربی یک تجربه ایمن پرواز و چگونگی پرواز بدن را آموزش می دهد.  

 

چه افرادی نمی توانند وارد تونل باد شوند؟

تنها عامل بازدارنده افراد از پرواز در تونل باد وزن بالاتر از ۱۱۵ کیلوگرم و یا در رفتگی یا مشکلات جسمی در شانه است. افراد دارای نقص یا محدودیت های جسمی بی شماری موفق شده اند تا پروازی ایمن را به همراه یک مربی حرفه ای تجربه کنند.  افراد با هر سنی مجاز به پرواز در تونل می باشند. پیشنهاد ما حداقل ۵ سال است.

 

تفاوت پرواز و پرش در تونل باد با پرش و سقوط آزاد در آسمان

تونل های عمودی باد برای ما این امکان را به وجود آورده تا بدون نیاز به پرش از هواپیما به شبیه سازی سقوط آزاد  بپردازیم. درک این ایده برای اسکای دایور ها (چتربازها) کمی راحت تر است زیرا با این ورزش کاملا آشنا هستند اما با این حال ایده به پرواز درآوردن بدن خود در یک تونل باد عمودی برای اکثر مردم مفهومی بیگانه به حساب می آید.

 

چگونه می توان ایندور اسکای دایوینگ را با پرش از هواپیما مقایسه کرد؟

در تونل باد شما می آموزید تا بدن خود را بر روی یک ستون هوا که به صورت مصنوعی در داخل یک محفظه ایجاد شده است به پرواز در بیاورند. میان ایندور اسکای دایوینگ و اسکای دایوینگ کلاسیک شباهت ها و تفاوت های زیادی وجود دارد.

ممکن است شما علاقه ای به پرش از هواپیما نداشته باشد و به دنبال یک جایگزین باشد. یا شاید شما یک اسکای دایور باشید که می خواهید مهارت های خود را در این ورزش تقویت کنید. شاید هم هر دو دلیل برای شما صدق می کند. هر کدام از این که باشد ایندور اسکای دایوینگ باعث باز شدن پنجره ای جدید برای افراد در سر تا سر دنیا شده است.

 

شباهت ها

"آیا پرواز در تونل باد حسی واقعی سقوط آزاد خواهد داشت؟" این سوال بیشتر افراد تازه واردی است که به دنبال اطلاعاتی درباره این ورزش هستند. جواب این سوال هم بله و هم خیر است! ایندور اسکای دایوینگ (پرواز در تونل) شبیه سازی قسمت سقوط آزاد اسکای دایوینگ بوده و کنترل بدن در آن به همان شکل می باشد. با این حال طبیعی است که تجربه هیجان واقعی پرش از هواپیما بدون انجام دادن آن ممکن نیست.

 

تفاوت ها

سرعت باد

در تونل باد، مانند سقوط آزاد از هواپیما، سرعت باد بسیار بالاست که این به افراد اجازه می دهد تا به صورت ایمن به روی ستونی از هوا پرواز کنند و همان حس مشابه را تجربه نمایند. البته باید گفت که سرعت باد در تونل باد بسیار بیشتر از آسمان است زیرا آنقدر نیرو دارد که شما را معلق نگه داشته و امکان پرواز به شما می دهد. این سرعت هنگام سقوط آزاد واقعی آنقدر نیست که شما سقوط نکنید.

 

ارتفاع

چتربازان عادی عموما در ارتفاعی حدود 12500 فیت از هواپیما خارج می شوند. در ایندور اسکای دایوینگ این ارتفاع وجود ندارد. در این حالت افراد از طریق یک در که معمولا در کنار محفظه پرواز واقع شده وارد آن می شوند.

 

زمان

یک سقوط آزاد واقعی در اسکای دایوینگ حدود 45 تا 60 ثانیه طول می کشد در صورتی که میزان زمان پرواز در تونل باد به دلخواه شماست و محدودیتی وجود ندارد. خود بنده گاهی حدود 8 تا 9 ساعت در روز داخل تونل باد مشغول آموزش و پرواز هستم.

 

تونل باد نیاز به چتر ندارد!

تفاوت دیگر بین این دو است که در ایندور اسکای دایوینگ بخش پرواز با کانوپی وجود ندارد. در اسکای دایوینگ افراد بع از بیرون پریدن از هواپیما به کمک یک کانوپی به زمین باز می گردند. در مقابل پرواز در تونل باد فقط بر جنبه پرواز بدن این رشته ورزشی تمرکز می کند.

 

سن

مراکز ایندور اسکای دایوینگ معمولا خدمات خود را برای تمامی سنین ارائه می کند. بعضی از آن ها حتی دارای پکیج هایی برای کودکان 3 سال به بالا می باشند. اما برای شرکت در دوره چتربازی و پرش از هواپیما فرد باید حداقل 18 سال داشته باشد.

 

آب و هوا: اسکای دایوینگ به شرایط آب و هوایی وابسته است. دراپ زون ها (مراکز انجام پرش) متناسب با شدت و جهت باد، میزان و نوع ابر ها و دما دارای قوانین سخت گیرانه ای می باشند که می توانند برنامه آن روز را کنسل و یا برای مدت طولانی به تعویق درآورند. اما ورزش در تونل باد وابستگی خاصی به شرایط آب و هوایی ندارد و می توان در تمامی طول سال فعالیت داشت.

 

تاثیر تمرین در تونل باد بر روی مهارت های اسکای دایوینگ

واقعیت این است که تکنولوژی تونل باد باعث ایجاد انقلابی در ورزش اسکای دایوینگ شد. همانطور که در بالا بیان شد سقوط آزاد عادی چیزی حدود ۴۵ تا ۶۰ ثانیه طول می کشد (زمان این عدد می تواند با توجه به ارتفاع پرش افزایش یا کاهش یابد).

 

اما خوشبختانه امروزه تونل باد به افراد این اجازه را می دهند تا برای مدتی طولانی تری بر روی مهارت های پرواز خود تمرین و تمرکز کنند. به این صورت کاری که یادگیری آن  نیازمند صد ها پرش و سال ها تجربه بود را می توان در مدت زمان کمی در تونل باد فرا گرفت.

 

اسکای دایور ها دیگر محدود به آن ۶۰ ثانیه سقوط آزاد نیستند و می توانند در یک روز هر چقدر که خواستند پرواز کنند. هر دقیقه پرواز در تونل باد برابر با یک پرش اسکای دایوینگ می باشد. دیگر خودتان محاسبه کنید!

 

این یک پیشرفت بزرگ برای آینده این ورزش بود. اکنون تیم ها می توانند با هزینه کمتری نسبت به پرواز در آسمان بر روی زمین به تمرین و آماده سازی بپردازند.

البته باید خاطرنشان کرد که تمرین در تونل باد توانایی های زیادی به اسکای دایور ها می دهد اما با این حال برخی از مهارت های اساسی مانند مهارت های کانوپی (کار با چتر نجات) که برای تبدیل شدن به یک اسکای دایور مورد نیاز است را آموزش نمی دهند.

 

آیا این ورزش امن است؟

ایندور اسکای دایوینگ در یک محیط کنترل شده انجام شده و تجربه ای ایمن را برای تمامی افراد به همراه دارد. البته که در تمام فعالیت ها مقداری ریسک وجود دارد اما با این حال تمامی متغیرها تحت کنترل بوده و ریسک مصدومیت بسیار پایین می باشد.

 

مسابقات ایندور اسکای دایوینگ

مسابقات ایندور اسکای دایوینگ رشته ای ورزشی و مستقل است. در این رشته شما قادر خواهید بود به یک پرنده شگفت انگیز و ماهر تبدیل شوید. مسابقات به پرنده ها این امکان را می دهد تا مهارت های خود را در برابر سایر افراد حرفه ای از سر تا سر جهان به نمایش بگذارند. از آن جایی که در این ورزش محدودیت سنی وجود ندارد کودکانی در سنین مختلف در حال تبدیل شدن به پرندگانی ماهر و حرفه ای می باشند که این موضوع آینده این ورزش را امید بخش و روشن می کند. 

 

چه کسانی می توانند در تونل باد پرواز کنند؟

کوتاه ترین پاسخ برای این سوال "تقریبا همه" است! اطلاعات ارائه شده در پایین،مطالب عمومی ایندور اسکای دایوینگ می باشند. بیشتر تونل ها با یکدیگر متفاوت می باشند پس حتما از قوانین مخصوص تونل باد محلی خودتان و محدودیت های آن اطلاع پیدا کنید.

 

محدودیت سنی

حداقل سن قابل قبول برای شرکت افراد در این ورزش ۳ سال بوده و حداکثر سن مجاز نیز بر اساس تناسب جسمانی و عدم آسیب دیدگی تعیین می شود. بر همین اساس ورزشکاران زیادی با سن بالای ۱۰۰ سال هم موفق به تجربه پرواز در تونل باد شده اند. البته همانطور که گفتیم پیشنهاد ما حداقل ۵ سال است.

 

محدودیت وزنی

این موضوع در هر تونل متفاوت است اما حداکثر وزن قابل قبول حدود ۱۱۵ کیلوگرم می باشد. این محدودیت به قد فرد و تناسب اندام او نیز وابسته است.

 

محدودیت های وزنی برای ایمنی خود فرد و مربی وضع شده اند. وظیفه اصلی مربی ایمن بودن تمامی افراد است که بعضی مواقع باید با ریزبینی آن ها را بر طرف کرد. محدودیت های وزنی هر تونل ممکن است با دیگری متفاوت باشد. عوامل دیگری نیز مانند سایز لباس پیشنهادی و قدرت فن ها بر روی این موضوع تاثیر می گذارند.

 

سرعت های باد به صورت دستی توسط هر مجموعه کنترل می شوند به همین دلیل حداقل وزن خاصی در نظر گرفته نشده است. برای افراد پرنده کوچکتر خطری بابت دریافت باد بیشتر نسبت به سایز آن ها وجود ندارد.

 

 

محدودیت به خاطر سابقه آسیب دیدگی

شما به عنوان یک پرنده تازه کار با دراز کشیدن بر روی شکم، خود را به پرواز در می آورید. این بدان معناست که سطح جلویی بدن وزن شما را پشتیبانی می کند. بیشترین فشار در هنگام پرواز به شانه ها وارد می شود. من به شما هشدار می دهم در صورتی که دارای سابقه در رفتگی شانه می باشید در این فعالیت شرکت نکنید.

 

هرگونه آسیب دیدگی قبلی که ممکن است با کمی ضربه یا پیچ خوردگی دوباره تشدید شود می تواند مشکل ساز باشد.

 

موارد خاص محدودیتی

در صورتی که دارای مشکلاتی از قبیل معلولیت و یا قطع عضو هستید نگران نباشید! شرکت کنندگان زیادی با مشکلات فیزیکی موفق به تجربه این فعالیت شگفت انگیز شده اند. تا زمانی که مشکلی برای سایر افراد شرکت کننده به وجود نیامده و مسئله ای ایمنی آن ها را به خطر نیندازد شما مجاز به پرواز خواهید بود.

 

اگر محدودیت جسمی دارید و برای پرواز در تونل باد دچار تردید هستید؟

در صورتی که درباره ی وضعیت جسمی خود و همچنین مجاز بودن یا نبودن خود دچار تردید هستید با ما تماس بگیرید تا شما را بیشتر راهنمایی کنیم. صراحت و صداقت شما به ما و مربیان اجازه می دهد تا بر اساس ایمنی شما و خود یک تصمیم علمی و منطقی بگیرند. اگر امکان تصمیم گیری پای تلفن وجود نداشته باشد ممکن است از شما خواسته شود تا در مجموعه حاضر شده و صحبتی با مربیان داشته باشید.

 

حس پرواز در تونل باد چگونه است؟

جذابیت ایندور اسکای دایوینگ امکان داشتن پروازی درست مانند اسکای دایوینگ اما بدون تعهدات و مسئولیت های آن است. شما به جای پرش از یک هواپیما می توانید به سادگی از طریق یک درب تعبیه شده در کنار قفسه داخل باد شده و به سرعت شروع به پرواز کنید. اولویت اصلی مربی ارائه یک تجربه سرگرم کننده و ایمن در پرواز است.

 

یک کنترل کننده تونل باد را اداره می کند و از وجود باد کافی و مناسب برای هر پرنده اطمینان حاصل می کند.

 

بر خلاف سواری های شهربازی شما در تونل باد دارای کنترل می باشید. مربی در طول پرواز با شما کار کرده و چگونگی کنترل بدن در باد را به شما نمایش می دهد. در آخر این کار یک تجربه فکری و مبتنی بر مهارت را برای شما فراهم می کند که نه تنها بسیار سرگرم کننده اند بلکه چالش برانگیز و رضایت بخش است.  

 

عکس و ویدیو های پرواز در تونل

درصورتی که تمایل دارید تا تصاویر فراموش نشدنی ای از پرواز خود ثبت کنید امکان عکاسی و فیلم برداری وجود. فقط کافیست که قبل از خرید پکیج پروازی خود، آن را از متصدی تونل درخواست نمایید. ما از شما فیلم و عکس های با کیفیتی تهیه می کنیم که بتوانید با دوستان و خانواده به اشتراک بگذارید و برای همیشه این خاطره هیجان انگیز را ثبت کنید.

 

روش رزرو یا ثبت نام پرواز در تونل باد

ثبت نام برای این پرواز ها بسیار ساده است اما تونل باد دارای زمان بندی های شلوغی ست و باید از قبل پرواز خود را رزرو کرد. اگرچه می توانید بدون ثبت نام به محل تونل آمده و همان جا کارها را انجام دهید اما هماهنگی از قبل همیشه گزینه بهتر و منظم تری خواهد بود.

هنگامی که در روز پرواز به به مجموعه می رسید ابتدا مراحل ورود را طی کرده و سپس برای مدت کوتاهی قبل از شروع کلاس به مشاهده فیلمی می پردازید.

 

این مشاهده به شما اجازه می دهد تا تصویر بهتری از فرآیند پیش رو داشته باشید. کلاس شما را برای تجربه پرواز آماده می کند و مربی به توضیح فرآیند ارتباطی در ذاخل تونل و چگونگی روند کلاس می پردازد. سپس قبل از ورود به تونل و شروع پرواز، شما را به لباس پرواز، کلاه ایمنی، عینک و گوش گیر مجهز می کنیم.

 

آیا پرواز در تونل باد گران است؟

خیلی ها با دیدن قیمت پرواز برای ۱ دقیقه شاید در ابتدا بگویند گران است. اما واقعیت این است هر تجربه ی خاصی که نیاز به تکنولوژی بالا داشته باشد را نمی تواند ارزان بدست آورد زیرا پرسنلی ماهر و تجهیزات گران قیمتی را درگیر خود کرده است.

کافیست از افرادی که تجربه این نوع پرواز را داشته اند سوال کنید که آیا این تجربه ارزش این پول را داشته است یا خیر که یقینا با جواب مثبت روبرو خواهید شد.

 

پرواز تجربه ای بسیار هیجان انگیز و خاص بوده که بهتر است بیش از یک بار آن را تجربه کنیم. در صورتی که از دستورات مربی پیروی کنید از حس خوب و همچنین سرعت یادگیری مهارت های پرواز خود شگفت زده خواهید شد!

 

قیمت پرواز در تونل باد چقدر است؟

این موضوع در تونل باد دارای پکیج های مختلف ممی باشد برای اطلاع از قیمت با ما تماس بگیرید.

 

آیا امکان برگزاری مراسم تولد یا مراسمات اداری وجود دارد؟

بله مجموعه تونل باد دارای پکیج هایی برای برگزاری مراسم های مختلف می باشند.

 

لغات و اصطلاحاتی که در تونل باد ممکن است با آنها سر و کار داشته باشید:

 

محفظه پرواز

به فضایی گفته می شود که ایندور اسکای دایور ها در آن پرواز می کنند. محفظه پرواز تونل دارای دیواری از جنس شیشه بسیار مقاوم و مخصوص است.

 

Anti-Chamber

این محفظه دارای نیمکت هایی بوده که افرادی که قصد پرواز دارند در آنجا منتظر می مانند. Anti-Chamber  به طور مستقیم خارج از تونل بوده و دارای دسترسی آسان به درب تونل می باشد.

 

Net (تور)

اشاره به سیم بافته شده در امتداد پایین محفظه پرواز داشته که اجازه می دهد هوا وارد محفظه پرواز شود.

 

Block Time

به مقدار زمان خریداری شده ی شما در تونل باد گفته می شود.

 

Rotation

اشاره به حالتی دارد که ۲ نفر به صورت نوبتی پرواز می کنند تا دیگری استراحت کند. برای مثال ۲ نفر که هر کدام ۱۵ دقیقه در یک بلاک ۳۰ دقیقه ای پرواز می کنند.

 

Belly Flying

به حالتی از پرواز گفته می شود که حالت پرواز فرد بصورت شکم رو به زمین است و او با این شکل بدنی در معرض باد قرار می گیرد.

 

Back Flying

به حالتی از پرواز گفته می شود که فرد بصورت پشت به تور در معرض باد قرار می گیرد.

 

Sit Flying/Head Up

حالتی است که فرد با وضعیت پرواز بصورت نشسته یا عمودی ایستاده تمرین می نماید.

 

Head Down

به پروازی که فرد بصورت عمودی و یا وارونه ی عمودی تمرین می کند می گویند.

 

VFS

کوتاه شده ی عبارت Vertical Formation Skydiving به معنای فورمیشن اسکای دایوینگ عمودی است. این اصطلاح برای یک تیم کاربرد دارد.

 

FS

کوتاه شده ی عبارت Formation Skydiving بوده و نوعی مسابقه است که شرکت کنندگان در حالتی که شکم رو به زمین قرار می گیرد پرواز کرده و  چندین آرایش متصل به هم ایجاد می کنند.

 

Free Flying

به نوعی از پرواز بدن در تمامی حالات و جهات از جمله نشسته و سر به پایین گفته می شود که فرد دارای مهارت زیادی در کنترل پرواز خود می باشد.

 

Dynamic

یکی از سبک های ایندور اسکای دایوینگ است. پرواز داینامیک معمولا به این صورت بیان می شود که یکی از سبک های پرواز با بدن به همراه حرکت های مکرر به تمامی جهت ها است.

 

Static

پرواز در یک جهت یا دسته ای از جهت ها بدون حرکت یا حرکت بسیار کم را می گویند.

 

Burble

باربل یک ناحیه کم فشار بوده که هنگام پرواز در آن احساس می کنید باد وجود نداشته یا بسیار کم است.

 

Grip

به یک نقطه تماس بین دو اسکای دایور یا ایندور اسکای دایور گفته می شود. برای مثال: دست به پا، دست به دست

 

Formation

مجموعه ای پیوندی از اسکای دایور ها یا ایندور اسکای دایورها.

 

Dive Pool

لیستی تعریف شده از حرکات یا امتیازات برای ایجاد رقابت ها.

 

Point

به دسته ای از grip ها با آرایش های از پیش تعیین شده گفته می شود.

 

Jumpsuit/Flightsuit

لباسی ست یک دست برای استفاده در تونل باد یا اسکای دایوینگ که توسط خیاطها به صورت سفارشی و با پارچه ها و دوخت های مخصوص این کار دوخته می شوند.

 

Full Face/Open Face

 اشاره به مدل کلاه ایمنی دارد. کلاه های ایمنی که دارای محافظ جلوی صورت(Visor) نبوده open face و به مدل های دارای محافظ جلوی صورت Full Face گفته می شود.

 

Visor

یک پلاستیک شفاف پوشش دهنده برای جلوی کلاه های ایمنی است.

 

Goggles

عینک های ویژه ای هستند که برای محافظت از چشمان در برابر باد در اسکای دایوینگ و ایندور اسکای دایوینگ استفاده می شوند.

 

Ear Blocker

قطعی کوچک است که داخل گوشتان قرار می دهید و موجب می شود صدای سرعت زیاد باد داخل تونل شما را اذیت نکرده و به گوش شما آسیب نزند. به فارسی می توان آن را گوش گیر معنا مرد.

ما بسیار اجتماعی هستیم !

مارا دنبال کنید !

برای اطلاع و دریافت آخرین اخبار، رویدادها و پیشنهادات ویژه‌، درخبرنامه‌ی ما عضو شوید. ما فورا به شما اطلاع می دهیم