استاد نقدی پری
ثبت نام

آموزش چتربازی (اسکای دایوینگ)


چتربازی چیست؟

چتربازی به صورت عام به ورزش  پرش از هواپیما و سقوط آزاد گفته می شود. چتربازی یک ورزش معمولی نیست و میتوان آن را فرا ورزش نامید. اما نکته عجیب اینجاست که همه آدم های معمولی بدون نیاز به داشتن توان جسمی یا قابلیت های خاص، قادر به آموزش چتربازی و اجرای آسان آن هستند.

 

آموزش چتربازی

 

 

انواع چتربازی

این ورزش به شاخه های مختلفی تقسیم می شود که عبارتند از:

 • - پرواز با لباس بالدار که وینگسوت نامیده می شود.
 • - پرش از هواپیما و هلیکوپتر از ارتفاع بالا و انجام تفریحات و حرکات گروهی و آکروباتیک.
 • - چتربازی دونفره تفریحی به همراه مربی (تندم).
 • - پرش از صخره و ارتفاعات ثابت که بیس جامپ نامیده می شود.

 

 

مزایای چتربازی

شاید بتوان گفت چتربازها آدم هایی هستند که آسودگی خیال بیشتری نسبت به دیگران دارند. همه ورزش ها برای ما مفید هستند اما از مزیت های اصلی چتربازی سقوط آزاد، کاهش شدید استرس و اضطراب و هیجان و تفریح فوق العاده آن است.

 

سقوط آزاد

 

 

شرایط جسمی چتربازی سقوط آزاد

این ورزش نیاز به قدرت، زور بازو و آمادگی جسمانی خاصی ندارد. شما چتر را بر تن کرده و سوار هواپیما میشوید. پس از رسیدن به ارتفاع، از روی صندلی هواپیما برخاسته و بیرون می پرید. باز کردن چتر هم نیاز به قدرتی کمتر از فشار دادن دستگیره درب اتاق خواب شما دارد. خانم ها و آقایان با وزن ها و جثه های کوچک و بزرگ می توانند براحتی این آن را اجرا کنند.

شاید برایتان عجیب باشد که حتی معلولین هم می توانند با تمهیدات خاص این ورزش را انجام دهند.

 

 

امنیت چتربازی سقوط آزاد (اسکای دایوینگ)

اولین سوالی که در ذهن همه شکل می گیرد این است که "اگر چترم باز نشد چه می شود؟!". همه ما وقتی در مورد چنین فعالیتی اطلاعات کافی نداریم ممکن است آن را خطرناک دانسته و حتی اطرافیانمان را نیز از انجام چنین تجربه ی فوق العاده ای منع کنیم.

در پاسخ به این سوال و شرح امنیت بسیار بالای اسکای داییونگ باید مورد آمار، سابقه و تجربه بسیار زیاد این ورزش و همچنین پیشرفت تکنولوژی ها و ابزار جدید آن صحبت کرد.

 

تجهیزات شامل یک چتر اصلی و یک چتر دیگر به عنوان چتر دوم و رزرو هستند. به این معنا که اگر به هر دلیلی چتر اصلی شما دچار مشکلی شد، فورا میتوانید از چتر دوم استفاده نمایید. البته احتمال عدم عملکرد صحیح در چترهای جدید خیلی نادر است و معمولا استفاده از چتر رزرو بسیار کم پیش می آید. نکته مهم دیگر این است که در تجهیزات شما کامپیوتر پیشرفته و کوچکی تعبیه شده که موجب می شود اگر به هر دلیلی شما در ارتفاع امن چتر خود را باز نکرده باشید بصورت اتوماتیک فعال شده و اقدام به باز کردن آن بنماید. یعنی مثلا اگر شما تجهیزات جدید را فقط بپوشید و چشمان بسته از هواپیما بیرون بپرید و از قصد اصلا هم چتر خود را باز نکنید، آن کامپیوتر، چتر شما را در ارتفاع امن بطور خودکار باز کرده و به سلامت روی زمین فرود خواهید آمد.

 

 

آموزش چتربازی

 

 

تجهیزات چتربازی

چترباز مجهز به کلاه و لباس مخصوص بوده و همیشه ارتفاع سنج خاصی را بر روی دست چپ خود می بندد. تجهیزات چتربازی شامل یک چتر اصلی و یک چتر دوم برای استفاده در شرایط اضطراری می باشد. درون این تجهیزات کامپیوتر کوچکی تعبیه شده است که با تشخیص شرایط اضطراری موجب باز شدن خودکار چتر دوم در ارتفاع امن می گردد.

جهت اطلاع دقیق از همه اینها مقاله تجهیزات ضروری چتربازی را مطالعه بفرمایید.

 

اسکای دایوینگ دبی

 

 

برای آموزش چتربازی از کجا شروع کنم؟

در ابتدا کمی اطلاعات به شما می دهیم و پس از آگاه سازی در مورد روش ها، هزینه ها و گواهینامه های چتربازی، شما را برای اولین دوره بعدی ثبت نام می کنیم. همه مراحل ثبت نام و رزرو دوره آموزشی و تور های چتربازی به صورت آنلاین انجام می گردد.

 

 

شرایط ثبت نام آموزش چتربازی:

 • آموزش چترباز تازه وارد نیاز به سلامتی جسمی و روانی معمولی دارد ولی برای آموزش برخی نکات ذیل مهم هستند و باید رعایت شوند.

 • - سن از ۱۸ تا ۵۵ سال (شرط حداکثر سن ۵۵ سال ممکن است با توجه به شرایط خوب بدنی فرد و به تشخیص مربی افزایش یابد. ما افرادی را میشناسیم که ۸۰ ساله هستند و همچنان به صورت روزانه اقدام به چتربازی و پرش از هواپیما می کنند)

 • - وزن بین ۴۵ تا ۱۰۵ کیلوگرم

 • - داشتن سلامتی معمولی بدون تنگی نفس، صرع و موارد حاد قلبی و نداشتن محدودیت حرکتی در دست ها, کتف و شانه (این ورزش برای معلولین با تمهیدات خاص قابل اجرا است)

 

مدارک ثبت نام عبارتند از:

 • - پر کردن کامل فرم اطلاعات هویتی در لینک ثبت نام

 • - عقد قرارداد آموزش با آکادمی به صورت آنلاین

 • - پرداخت هزینه دوره

 

هلیکوپتر سقوط آزاد

 

 

روش های آموزش چتربازی

 • چتربازی و پرش سقوط آزاد از هواپیما و بالگرد به دو روش آموزش داده می شود:

 • - روش قدیمی استاتیک لاین (بند دار)

 • - روش جدید و پیشرفته AFF

 

 

آموزش AFF (آ اف اف)

دوره آموزش چتربازی و سقوط آزاد به روش AFF جدید و پیشرفته بوده و شامل یک روز آموزش تئوری و هشت پرش و سطح آموزش عملی میباشد. هر پرش آموزشی تمرینات و مانورهایی است که به شما می آموزد چگونه سوار هواپیما شده، از آن بیرون پریده و سقوط آزاد کنید. همچنین یاد میگیرید چگونه چتر خود را باز کرده و به نرمی فرود بیایید.

 

آموزش چتربازی

 

در همگی پرش های آموزشی هیچگاه تنها نیستید و مربی تا حصول اطمینان کامل از داشتن مهارت و اعتماد به نفش شما، در کنارتان خواهد بود و با یکدیگر سقوط آزاد می کنید.

 

 

 

گراند اسکول (کلاس های تئوری آموزش سقوط آزاد)

 

سقوط آزاد تهران

 

آموزش-چتربازی

 

چتربازی

 

چتربازی حمید صفت

 

چتربازی ایران

 

 

 

آموزش بند دار (استاتیک لاین)

شاید شما هم از مربیان قدیمی چتربازی و سقوط آزاد که اکثرا نظامی های بازنشسته هستند، در مورد روش آموزشی استاتیک لاین شنیده باشید. آموزش چتربازی به روش بند دار در واقع یک آموزش بدون سقوط آزاد و بدون حضور مربی در آسمان در کنار شماست!

امروزه به لطف اجرای روش نوین آموزش چتربازی سقوط آزاد (AFF)، دیگر نامی از روش استاتیک لاین(SL)  در مدرسه های چتربازی دنیا به گوش نمی رسد. 

 

لازم به توضیح است آموزش در آکادمی بین المللی استاد نقدی پری فقط از طریق روش نوین AFF اجرا می گردد و ما به خاطر همگام سازی با دانش و مهارت روز دنیا، اجرای روش قدیمی بند دار (استاتیک لاین) را برای همیشه متوقف کرده ایم.

 

جهت آگاهی و مقایسه دقیق تفاوت های آموزش به روش AFF با آموزش به روش بند دار (استاتیک لاین) مقاله آن را مطالعه بفرمایید.

 

 

 

هزینه آموزش چتربازی

هزینه کل پکیج دوره آموزش چتربازی یا همان اسکای دایوینگ به روش AFF در ایران ۵۸ میلیون تومان که هزینه شروع و ثبت نام دوره آموزشی (FJC) ۸ میلون تومان می باشد.

همگی تجهیزات چتربازی در دوره آموزشی به صورت امانی در اختیار شاگردان قرار داده شده و هزینه اضافی بابت آن اخذ نمی گردد. تجهیزات بعد از اتمام آموزش  قابل اجاره کردن بوده و می توانید برای پرش های سولویی از آنها استفاده نمایید.

 

 

 

شرایط پرداخت

به دو روش می توان هزینه های دوره AFF را پرداخت کرد. به صورت مرحله به مرحله و یا اینکه به صورت یک پکیج کلی ثبت نام کنید که شامل تخفیف می گردد.

 

قیمت های دوره AFF در صورتی که به صورت تک تک و قبل از هر پرش پرداخت نمایید:

FJC کوچینگ تمرین در تونل باد (۴۰ دقیقه) ۹.۵۰۰.۰۰۰ تومان

FJC گراند اسکول (آموزش تئوری و عملی روی زمین) ۱۰.۵۰۰.۰۰۰ تومان

Category A    پانزده میلیون تومان

Category B    پانزده میلیون تومان

Category C1  پانزده میلیون تومان

Category C2  هشت میلیون تومان

Category D1  هشت میلیون تومان

Category D2  هشت میلیون تومان

Category E1   هشت میلیون تومان

Category E2  هشت میلیون تومان

 

جمع کل برابر ۱۰۵.۰۰۰.۰۰۰ تومان می باشد.

 

 

قیمت پکیج دوره AFF در صورتی که بصورت یکجا در هنگام ثبت نام پرداخت نمایید:

۹۷.۰۰۰.۰۰۰  تومان

 

قیمت پکیج دوره AFF برای خلبان های پاراگلایدر که بیش از ۵۰ پرواز در یک سال اخیر دارند وهزینه را بصورت یکجا در هنگام ثبت نام پرداخت نمایید:

۹۵.۰۰۰.۰۰۰  تومان

 

 

ثبت نام اسکای دایوینگ

 

توضیحات:

 • - هزینه تکرار پرش های AFF چهار میلیون تومان است.
 • - همه پرش های AFF شامل کلیه تجهیزات و بسته بندی می باشند.
 • - جهت آموزش خصوصی و شرایط خاص و VIP با ما تماس بگیرید.

 

همچنین می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد همگی جزئیات هزینه های چتربازی، لیست قیمت اسکای دایوینگ را مشاهده فرمایید.

 

 

 

گواهینامه چتربازی سقوط آزاد

متولی صدور گواهینامه چتربازی سقوط آزاد در ایران سازمان هواپیمایی کشوری و همچنین انجمن ورزش های هوایی می باشند ولی متاسفانه وقتی به یک دراپزون استاندارد در خارج از کشور مراجعه می کنید هیچکدام از این دو را معتبر نمی دانند و به شما اجازه پرش از هواپیما نمی دهند.

معتبرترین مرکز صدور گواهینامه چتربازی در دنیا انجمن چتربازی آمریکا USPA (یو اس پی آ)  است که گواهینامه های آن بسیار استاندارد بوده و با اصول و سخت گیری های زیاد صادر می شود. این مدرک مورد تایید برای همه دراپزون های دنیاست.

 

روش های آموزشی ما در آکادمی پرواز استاد نقدی پری فقط بر اساس مجوز ها و تاییده های انجمن چتربازی آمریکا United State Parachute Association  بوده و همه گواهینامه های ما به طور مستقیم از این مرکز صادر می شود که به صورت بین المللی معتبر است.

ما عضو رسمی USPA آمریکا هستیم.

 

 

چتربازی برای خانم ها

در باشگاه ما، هیچ تفاوتی در آموزش و همچنین پرش تفریحی دو نفره برای خانم ها و آقایان وجود ندارد. خانم ها هم می توانند در محیطی سالم، خانوادگی و دوستانه نسبت به انجام این ورزش هیجان انگیز اقدام نموده، آموزش ببیند و گواهینامه معتبر بین المللی چتربازی دریافت کنند. لازم به ذکر است رعایت تمامی موازین شرعی و قوانین کشور الزامی است.

 

چتربازی خانم ها

 

چتربازی زن

 

 

امنیت آموزش چتربازی توسط ما

در آموزش به روش جدید AFF که طراحی شده توسط انجمن چتربازی و سقوط آزاد آمریکا است، سه پرش اول از هواپیما، به همراه دو مربی اجرا شده و در پرش های بعدی با یک مربی خواهد بود. این مربی ها دارای تاییده ها و تخصص های خاص بوده و در فاصبه بسیار نزدیکی در کنار شما در آسمان پرواز میکنند که همین موضوع موجب رعایت امنیت صد در صدی شاگردان تحت تعلیم می گردد.

 

استاد مهدی نقدی پری سالهاست در این زمینه در خارج از کشور آموزش دیده، مهارت و تجربه کسب کرده و به بالاترین مدارک علمی و عملی این رشته پرهیجان ورزشی دست یافته است. ایشان عضو و استاد رسمی انجمن اسکای دایوینگ آمریکاست و با تسلط کامل به علم روز دنیا، شما را تعلیم خواهد داد.

اولین مرحله آموزش چتربازی و سقوط آزاد دوره AFF نام دارد که با روشی جدید و بسیار پیشرفته و امن شما را به توانایی، مهارت و اعتماد به نفس پرش از هواپیما و سقوط آزاد می رساند.

 

 

ثبت نام آموزش چتربازی (اسکای دایوینگ)

برای ثبت نام و رزرو در دوره بعدی آموزش چتربازی ما از طریق منوی زرد رنگ ثبت نام  به صورت آنلاین اقدام نمایید. با مطالعه شرایط و وارد کردن اطلاعات درخواستی و انتخاب دوره مورد نظر و در نهایت پرداخت اینترنتی، ثبت نام و رزرو شما تکمیل می شود. سپس ما با شما تماس گرفته و کار را فورا آغاز می کنیم.

 

استاد مهدی نقدی پری

 

چتربازی سقوط آزاد

 

آموزش چتربازی

 

چتر نجات

 

اسکای دایوینگ

 

سوال های متداول در مورد چتربازی سقوط آزاد

تجهیزات شامل یک چتر اصلی و یک چتر دیگر به عنوان رزرو هستند. به این معنا که اگر به هر دلیلی چتر اصلی شما دچار مشکلی شد، فورا میتوانید از چتر دوم و رزرو استفاده نمایید. البته احتمال عدم عملکرد صحیح در چترهای جدید خیلی نادر است و معمولا استفاده از چتر دوم و رزرو بسیار کم پیش می آید. نکته مهم دیگر این است که در تجهیزات شما کامپیوتر پیشرفته و کوچکی تعبیه شده که موجب می شود اگر به هر دلیلی شما در ارتفاع امن چتر خود را باز نکرده باشید بصورت اتوماتیک فعال شده و اقدام به باز کردن آن بنماید. یعنی مثلا اگر شما تجهیزات جدید را فقط بپوشید و چشمان بسته از هواپیما بیرون بپرید و از قصد اصلا هم چتر خود را باز نکنید، آن کامپیوتر بسیار پیشرفته، چتر شما را در ارتفاع امن بطور خودکار باز کرده و به سلامت روی زمین فرود خواهید آمد.

ابتدای بیرون پریدن از هواپیما سرعت اولیه شما به اندازه سرعت پرواز هواپیماست به این معنا که مثلا اگر هواپیما با سرعت 130 کیلومتر بر ساعت پرواز کند سرعت لحظه خروج شما 130 کیلومتر است ولی بعد از آن سرعت سقوط شما فورا افزایش یافته و پس از ثانیه دهم به سرعت حد سقوط آزاد می رسد. این سرعت حد سقوط آزاد در شرایط معمولی 200 کیلومتر بر ساعت است. شاید در فیلم ها دیده باشید که افرادی که سقوط آزاد انجام می دهند پوست صورتشان کشیده شده و صحنه های جالب و خنده داری ایجاد می کنند. این کشیدگی های جالب پوست ناشی از سرعت حد است.

اگر از ارتفاع 12500 تا 15000 فیت از هواپیما بیرون بپرید حدود 60 ثانیه طول می کشد تا با سرعت متوسط 200 کیلومتر بر ساعت سقوط کرده و سپس چتر خود را در ارتفاع حدود 4500 فیت باز کنید. پس از باز کردن چتر حدود 4 تا 5 دقیقه طول می کشد تا با چتر خود روی محل لند، فرود بیایید. لازم به ذکر است هواپیماهای مخصوص چتربازی، بعد از برخاستن از روی زمین بین 15 تا 20 دقیق زمان لازم دارند تا به ارتفاع 12500 فیت برسند.

خیلی از مردم تصور می کنند در چتربازی و سقوط آزاد به آنها فشار وارد شده و توی دلشان خالی می شود. بعضی به بیهوش شدن بر اثر ترس و فشار هوا فکر می کنند. در صورتی که در واقعیت هیچکدام از این موارد برای هیچ کسی اتفاق نمی افتد و ربطی هم به جنسیت یا توان بدنی و حتی شجاعت و سن ندارد. حتما همه ما دختران و پسران جوان و همچنین افراد بسیار مسنی را در تلوزیون یا شبکه های اجتماعی دیده ایم که به راحتی چتربازی و سقوط آزاد می کنند و با لبخندشان همه را تحت تاثیر قرار می دهند. حتی امروزه به لطف تکنولوژی و تجهیزات پیشرفته این ورزش، افراد با معلولیت بالا و با ویلچر از هواپیما بیرون پریده و سقوط آزاد می کنند. طبیعی است که همه ما از مواردی که هیچ وقت تجربه نکرده ایم هیجان زده خواهیم شد. واقعیت این است که اولین پرش از هواپیما هیجان انگیزترین، خاص ترین و قهرمانانه ترین احساسی است که در کل عمر خود تجربه کرده اید. در پرش های دوم به بعد هیجان اولیه شما کاهش یافته و بیشتر روی موارد فنی و لذت بردن از مهارت های جدید خود تمرکز خواهید کرد.

شاید خود سوال عجیب به نظر برسد ولی یک واقعیت را باید بدانید. از نظر آماری سوانح چتربازی و سقوط آزاد از ورزش دوچرخه سواری، با فاصله بسیار کمتر است. دلیل این موضوع تکنولوژی های جدید و روش های نوین آموزشی و اجرایی این ورزش هیجان انگیز چتربازی است. امروزه این ورزش با داشتن بیش از یکصد سال تجربه، به شدت کنترل شده و امن بوده و طرفداران زیادی دارد.

بله در کنار تیم ما می توانید این ورزش را هم در ایران و هم در خارج از کشور ادامه دهید. ما برنامه های متنوعی را در ایران اجرا می کنیم. در داخل کشور هنوز به دلیل فراهم نبودن شرایط استاندارد کافی آموزش دوره AFF نداریم ولی پرش از هواپیما و هلیکوپتر برای افراد آموزش دیده به راحتی امکان پذیر است.

بله در کنار تیم ما می توانید این ورزش را هم در ایران و هم در خارج از کشور ادامه دهید. ما برنامه های متنوعی را در ایران اجرا می کنیم. در داخل کشور هنوز به دلیل فراهم نبودن شرایط استاندارد کافی آموزش دوره AFF نداریم ولی پرش از هواپیما و هلیکوپتر برای افراد آموزش دیده به راحتی امکان پذیر است.

امروزه که حجم عظیم اطلاعات موجود در شبکه های مجازی و وبسایت های اینترنتی دنیای ما را تغییر داده، ما در معرض پیشنهادات و تبلیغات درست و نادرست بسیاری قرار داریم. بنابراین عقم سلیم حکم می کند قبل از انتخاب موضوعی اینچنین مهم که با سلامت و جان ما در ارتباط است، راستی آزمایی و تحقیق کنیم. مربی خوب چتربازی و سقوط آزاد باید دارای دانش علمی روز دنیا و همچنین تجربه های فراوان در زمینه آموزش باشد. چه بسیار قهرمانان جهانی هستند که هیچ شاگردی نداشته اند و یا حتی توان انتقال دانش و مهارت خود را به دیگران ندارند. مقوله آموزش بسیار پیچیده است و علاوه بر علم و مهارت شخصی، نیازمند توان انتقال اطلاعات به دیگران نیز می باشد. متاسفانه خیلی ها هم سودجوی مالی هستند و با تبلیغات ارزان قیمت فقط جیب شما را خالی می کنند و در انتها نتیجه درستی کسب نخواهید کرد که هیچ، حتی ممکن است آسیب جسمی و روحی جبران ناپذیر به شما وارد شود. در دنیای پرواز دو نوع مربی داریم اول کمک مربی (Coach) و بالاتر از آن استاد (Instructor) است. کمک مربی مهارت لازم جهت آموزش شاگرد صفر کیلومتر (AFF) را ندارد و فقط قادر است با کسی که پرواز را می داند و از نظر استاد مورد تایید می باشد از هواپیما بیرون پریده و مهارت های غیر پای ای را با او تمرین کند. در انتخاب استاد خود موارد ذیل را بررسی کنید: 1- دارای مدرک AFF Instructor باشد. مدرک از منابع معتبر جهانی USPA آمریکا یا BPA انگلستان صادر شده باشد. مدارک صادر شده از دیگر منابع فاقد اعتبار جهانی می باشند زیرا ضوابط و سخت گیری های لازم بر روی آنها اجرا نمی شود. لازم به ذکر است هیچ نوع مدرک AFF Instructor صادره از هر نوع مرجعی در ایران وجود ندارد و ادعا در این زمینه کذب است. 2- مدرک دارای تاریخ باشد. مراجع رسمی USPA آمریکا و BPA انگلستان مدرک استادان کم مهارت و متخلف را تمدید نمی کنند. 3- درای تجربه و رزومه کاری فراوان در زمینه آموزش AFF باشد. از استاد مورد نظر خود فیلم شاگردان و حتی و نام و نشان آنها را سوال کنید. فیلم های ادیت شده و کوتاه و کم زمان قابل استناد نیستند. به اداعاهای مطرح شده اعتماد نکنید و برای آنها سند و مدرک طلب کنید. 4- گول تبلیغات ارزان قیمت را نخورید. واقعیت این است که این ورزش در هیچ جای دنیا ارزان نیست و اگر کسی آن را به شما ارزان تر از دیگران ارائه داد یک جای کارش می لنگد و حتما به او شک کنید. 5- با استاد خود قرارداد مکتوب منعقد کنید و تمامی جزئیات ان را بررسی نمایید. 6- از استادانی که وعده های بزرگ و باور نکردنی به شما می دهند دوری کنید زیرا این ورزش بر اساس اصول علمی و تمرین های درست پیش می رود، نه وعده و وعید و تکیه بر توان شخصی. 7- همیشه از خود سوال کنید آیا من حاضر هستم جان و سلامتی خود را دست این استاد بسپارم؟ آیا وی علم، مهارت و تجربه کافی در زمینه آموزش دارد؟ 8- از پرسیدن خجالت نکشید. انجام ندادن این ورزش بهتر از انتخاب اشتباه است. سلامتی شما قابل بازگشت نیست.

با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی کشور ما، بهترین و راحت ترین مکانها برای آموزش دوره AFF شاگرد ایرانی روسیه، دبی و کشور های اروپایی می باشند. هنوز داخل کشور چیزی به عنوان آموزش AFF وجود ندارد. برای پرش های تمرینی و تفریحی مکانهای ذیل را پیشنهاد می کنیم: دراپزون های روسیه به دلیل داشتن امکانات مناسب و ارزان، زیبایی طبیعت در تابستان ها. دبی به دلیل سهولت سفر ایرانیان به آنجا و همچنین امکانات با کیفیت دراپزون. سوئیس به دلیل چشم انداز کوهستانی فوق العاده و زیبایی منطقه، اسپانیا به دلیل امکانات اقامتی فوق العاده، تجهیزات پیشرفته دراپزون، چشم انداز دریا. مالدیو به علت چشم انداز بی نظیر و امکانات اقامتی و با آرامش منطقه، چشم انداز ساحل و دریا.

روش قدیمی استاتیک لاین حدود 70 سال پیش توسط آمریکایی ها و روس ها ابداع شد و در آن شاگرد بعد از آموزش تئوری به تنهایی از هواپیما بیرون می پرد. بعد از بیرون پریدن وی چتر نجات او توسط اتصالات و بندی که به هواپیما وصل است بیرون کشیده شده و باز می شود. بعد از تعدادی پرش، آن اتصال و بند نیز برداشته شده و مجددا وی به تنهایی از هواپیما بیرون می پرد و باید شخصا چتر خود را باز کنید. برخی از مشکلات این روش پیشرفت کند و زمان بر، عدم توانایی رویت و مراقبت از شاگرد بعد از بیرون پریدن از هواپیما، عدم اعتماد به عملکرد خوب شاگرد بودند. به همین خاطر روش نوین آموزش سقوط آزاد AFF (Accelerate Free Fall) توسط آمریکایی ها ابداع شد و امروزه جایگزین آموزش به روش استاتیک لاین (Static Line) شده است. در آموزش چتربازی و سقوط آزاد به روش AFF شاگرد هیچگاه تنها نیست و همیشه به همراه استاد مخصوص این روش (AFF Instructor) از هواپیما بیرون می پرد. حتی در 3 پرش و سقوط آزاد اول او به همراه دو نفر استاد است که او را از طرفین احاطه کرده اند و اجازه هیچ گونه خطایی به وی نمی دهند. به دلیل اینکه در روش جدید AFF استاد ها شاگرد را احاطه کرده اند می توانند چتر شاگرد را در صورت خطای وی به سرعت باز کنند. آموزش شما در این روش (AFF Course) طی 6 تا 8 پرش به پایان رسیده و پس از آن مهارت تنهایی پریدن بدون استاد را در هر کجای دنیا خواهید داشت.

شما می توانید کتاب را بصورت آنلاین از طریق فروشگاه همین وبسایت سفارش داده و درب منزل یا محل کار در سراسر ایران تحویل بگیرید. در فروشگاه این وبسایت کالاهای زیادی با قالب این ورزش وجود دارد که برای هدیه دادن بسیار مناسب می باشند.

بله ولی در ایران خیر. در همه دوره های استاد نقدی پری این امکان برای شما و همراهانتان وجود دارد که بصورت تفریحی و متصل به ایشان از هواپیما بیرون پریده و لذت ببرید. این نوع از چتربازی و سقوط آزاد را تندم (Tandem) می نامند. هر فردی مجار به انجام تندم برای شما نیست و باید از فیلتر های مختلفی عبور کرده باشد. این مربی باید دارای مدرک Tandem Instructor معتبر از USPA آمریکا یا BPA انگلستان باشد. سلامتی شما مهم است و نباید به دست هر فردی که ادعایی می کند سپرده شود. همه مدارک را بررسی کنید. در مراکز معتبر که دارای تجهیزات جدید و استاندارد تندم هستند اقدام به این نوع چتربازی تفریحی بنمایید.

در چتربازی سقوط آزاد وپرش از هواپیما سرعت، هیجان، آدرنالین و استفاده از انعطاف بدنی بسیار بیشتر از پاراگلایدر سواری بوده و در شرایط کنترل شده تری اجرا می شود. به طور معمول سطح ارتفاع شروع پرواز پاراگلایدرها بسیار پایین تر از چتربازی است. چتر های سقوط آزاد و پاراگلایدر از نظر شکل و مساحت نیز بسیار متفاوت هستند. بال پاراگلایدر هلالی شکل بوده و بزرگی و وزن آن بیشتر چتر سقوط آزاد بوده، در صورتی که چتر سقوط آزاد تقریبا مستطیلی شکل بوده و و چهار گوش است. وزن تجهیزاتی که ورزشکار چترباز به نسبت ورزشکار پاراگلایدر حمل می کند تقریبا نصف است و این خود موجب سهولت بیشتر اسکای دایوینگ می گردد. برای اطلاعات کامل در این زمینه بخش مقاله ها را مطالعه بفرمایید.

برای آموختن چتربازی و سقوط آزاد و همچنین پرش تفریحی باید وزن شما بین 45 تا 115 کیلوگرم باشد. امکان انجام این ورزش با وزن های خارج از این رنج دارای ریسک می باشد. وزن بالاتر از 115 کیلوگرم از بازه تحمل استاندارد تجهیزات و روش های معمولی سقوط آزاد خارج است.

حداقل 7 تا 8 ساعت با آرامش بخوابید. خوب صبحانه میل کنید. لباس های راحت و ترجیحا تنگ بپوشید و از کفش ورزشی یا کتونی نرم استفاده نمایید. کفش های کوهنوردی مناسب نیستند. نیم ساعت قبل از زمان تعیین شده در دراپزون یا محل آموزش و پرش از هواپیما حاضر شوید.

از 24 ساعت قبل غواصی نکرده باشید. علاوه بر رعایت اموزه های دینی، هر نوع استفاده از نوشیدنی الکلی از شب قبل از پرش ممنوع و خطرناک است. امکان به همراه داشتن زیورآلاتی همچون گردنبند، دستبند و انگشتر طی پرش چتربازی و سقوط آزاد وجود ندارد. همراه داشتن هر گونه شیئی مثل موبایل، کلید، پول، کارت بانکی و غیره امکان پذیر نیست. استفاده از عینک و لنز چشمی بلامانع است.

بعضی ها تصور می کنند در ارتفاع بالای سقوط آزاد از هواپیما و سرعت زیاد آن نمی توان ننفس کشید که این کاملا اشتباه است. نفس کشیدن هنگام سقوط آزاد براحتی مثل روی زمین است و عادی مثل همیشه انجامش دهید.

تجهیزات جدید حاصل بیش از صد سال تجربه این ورزش و همچنین پیشرفت های علمی هستند و صد درصد قابل اطمینان می باشند. شما همیشه یک چتر اصلی و یک چتر رزرو بر تن دارید که این موضوع ضریب اطمینان را دو برابر می کند. به علاوه کامپیوتر کوچک و پیشرفته ای به نام AAD درون تجهیزات شما نصب شده است که موجب باز شدن اتوماتیک چتر رزرو در خطرات احتمالی می گردد. برای مثال اگر شما فقط تجهیزات چتربازی و سقوط آزاد را پوشیده باشید و بی هدف از هواپیما بیرون بپرید و اصلا هم اقدام به باز کردن چترتان نکنید، این کامپوتر وضعیت خطرناک را تشخیص داده و چتر رزرو شما را در ارتفاع امن به طور خودکار باز می کند و به سلامت فرود خواهید آمد. لازم به ذکر است در دوره آموزشی AFF استاد نقدی پری، تماما از جدیدترین، بهترین و گرانترین تجهیزات آمریکایی استفاده می شود.

خیر به دلیل رعایت موارد ایمنی امکان استفاده از گوپرو شخصی یا تصویربرداری با دوربین عکاسی یا موبایل وجود ندارد. عکس و فیلم توسط استاد شما تهیه شده و به رایگان در اختیارتان قرار داده می شود.

بله و در قالب یک فیلم کلی ادیت شده از کل دوره آموزشی شما به رایگان در اختیارتان قرار می گیرد.

خیر در روش جدید آموزشی سقوط آزاد به نام AFF شما تا پایان دوره آموزشی هیچگاه تنها نمی پرید و همیشه استاد در هواپیما و همچنین آسمان با فاصله خیلی نزدیک کنار شماست.

تیشرت و شلوار خنک و راحت و همچنین ترجیحا تنگ، کتونی ورزشی راحت (کفش کوه مناسب نیست).

با پایان موفق دوره توسط استاد نقدی پری مدارک شما امضا و تایید شده و مستقیما مدرک خود را از انجمن چتربازی و سقوط آزاد آمریکا دریافت خواهید کرد.

تعداد پرش استاندارد طی دوره آموزشی AFF دو بار در روز است. ولی بعد از پایان موفقیت امیز دوره AFF به هر تعدادی که در توان دارید مجاز به پریدن هستید. برای مثال بین 10 پرش در روز. اساتید این رشته معمولا بین 15 تا 20 پرش در روز سقوط آزاد می کنند.

فشار یک فرود خوب با چتر بر بدن و پاها مانند پایین آمدن از پله های آپارتمان است. فاکتور های زیادی در انجام فرود خوب موثر هستند مانند نوع چتر، شرایط هوا، شدت و جهت باد، میزان رطوبت و غیره. روش های اجرای فرود خوب و عوامل موثر بر آن به طور کامل در دوره AFF آموزش داده می شود.

استفاده از عینک و لنز چشمی طبی بلامانع است. افرادی که از عینک استفاده می کنند باید از کاور مخصوصی بر روی عینک خود استفاده نمایند تا از آنها حین سقوط آزاد محافظت شود. طی دوره آموزشی این تجهیزات به رایگان در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

در واقع هیچ تمرینی قبلی نیاز ندارید. به لطف تکنولوژی ها و روش های جدید هر آدم معمولی اعم از خانم یا آقا به سادگی قادر به انجام چتربازی و سقوط آزاد است. انجام حرکات کششی در صبح روز تمرینات واقعی پرش، به شما پیشنهاد می شود.

توضیح احساس دقیق سقوط آزاد کار مشکلی است. برای درک آن باید انجامش داد. وقتی که در درب باز هواپیما می ایستید صدای زیاد موتور هواپیما و باد شدیدی که به شما می وزد، شما را به وجد می آورد. ارتفاع زیاد، هیجان انگیز بوده و آدرنالین به شدت ترشح می شود. بر خلاف تصور همه، بعد از پریدن توی دل شما خالی نخواهد شد. با سرعت حدود 200 کیلومتر بر ساعت سقوط آزاد می کنید و بعد از حدود 60 ثانیه چتر خود را باز خواهید کرد. چتر به نرمی باز شده و با باز شدن آن همه چیز آرام و بی صدا می شود. حال شما خلبان هستید و موقع حرکت به سمت محل فرود بوسیله چتر است. در محل فرود به نرمی پایین آمدن از پله های آپارتمان، قدم بگذارید. پیشنهاد می کنیم تا می توانید داد بزنید و بخندید چون شما یک پرنده واقعی هستید.

محدودیت سنی برای آموزش حداقل 18 سال تمام بوده و برای پرش های تفریحی 12 سال تمام می باشد.

کاملا طبیعی است که انسان از ارتفاع ترسه باشد. حتی استادانرشته چتربازی هم از ارتفاع می ترسند و همین رس اس که موجب امنیت می شود. زمین از در ارتفاع پریدن و از داخل هواپیما مانند یک تصویر یا نقشه بزرگ و زیبا دیده می شود. برای درک بهتر یک مثال می زنیم. وقتی شما در حاشیه یک بزرگراه ایستاده اید که اتومبیل ها زوزه کشان با سرعت 120 کیلومتر بر ساعت از کنارتان عبور می کنند، سرعتشان زیاد و ترسناک به نظر می رسد. در عین حال اگر به همین بزرگراه از فاصله یک کیلومتری یا بیشتر نگاه کنید، سرعت اتومبیل ها همچنان تغییری نکرده، اما دیگر حرکتشان برای شما سریع و ترسناک به نظر نمیرسد. این مثال و قواعد حاکم بر آن دقیقا منطبق با افرادی است که از ارتفاع می ترسند. هر چقدر ارتفاع شما بیشتر می شود، ترس کمتر شده و احساس بهتری خواهید داشت. به علاوه شما چتر نجات دارید و این نکته طلایی موضوع است. معمولا در پرش اول همه هیجان زده هستند که کاملا طبیعی است و بعد از آن تسلط بسیار خوبی روی احساس و هیجان خود پیدا خواهید کرد. با آموزش های دوره AFF به این مهارت و اعتماد به نفس می رسید که بر ترس خود به راحتی غلبه کرده و با لذت از هواپیما بیرون می پرید.

جالب اینجاست که عموم مردم تصور می کنند اگر شاگرد چتربازی به دلیل ترس یا هر چیز دیگری از هواپیما بیرون نپرد، او را به زور به بیرون پرت می کنند که این کاملا نادرست است. نه استاد و نه هیچ کس دیگری شما را مجبور به پریدن نخواهد کرد و اگر واقعا از پریدن منصرف شده باشید می توانید داخل هواپیما نشسته و با ان به پایین برگردید. بدیهی است که هزینه آن پرش مرجوع نمی شود.

هواپیما های متنوعی برای چتربازی و سقوط آزاد مورد استفاده قرار می گیرند اما به طور معمول از هواپیماهای 10 تا 20 نفره بهره گیری می شود.

در پرش های آموزشی AFF از ارتفاع 12.500 تا 15000 فیت از هواپیما بیرون می پریم و شاگرد چتر خود را در ارتفاع 5.500 فیت باز می نماید. بعد از اتمام دوره آموزشی، ارتفاع باز کردن چتر کاهش می یابد.

ما بسیار اجتماعی هستیم !

مارا دنبال کنید !

برای اطلاع و دریافت آخرین اخبار، رویدادها و پیشنهادات ویژه‌، درخبرنامه‌ی ما عضو شوید. ما فورا به شما اطلاع می دهیم