استاد نقدی پری
ثبت نام

فرآیند های بعد از بیرون انداختن پایلوت شوت


بعد از بیرون انداختن پایلوت شوت دستورالعمل ذیل را دنبال کنید.

 

۱- پایلوت شوت را پرتاب کنید.

۲- بالای سر خود را ببینید و بشمارید ۱۰۰۱، ۱۰۰۲، ۱۰۰۳، ۱۰۰۴ و سپس کانوپی بالای سر خود را چک کنید که آیا کانوپی خوبی است یا خیر.

 

با پاسخ به چهار سوال خوب بودن کانوپی خود را بررسی کنید.

 

 • آیا کانوپی بالای سر من است؟
 • آیا پرواز آن پایدار است؟
 • آیا شکل کانوپی صحیح است؟ کانوپی باید مستطیل شکل باشد، لاین های آن به صورت آویزان و صاف به رایزر متصل باشند، اسلایدر کاملا پایین آمده و به رایزر ها چسبیده باشد، پایلوت شوت با برایدل پشت کانوپی در حال پرواز باشد، پارگی در کانوپی و لاین ها وجود نداشته باشد، برک ها سر جای خود متصل باشند.
 • آیا فرمان پذیر است؟ برای چک کردن فرمانپذیری کانوپی ابتدا دو بار فلر کرده سپس ۹۰ درجه به چپ و بعد از آن ۹۰ درجه به راست می چرخیم.

 

فرآیند پایلوت شوت

(عکس اتفاقاتی که بعد از بیرون انداختن پایلوت شوت می افتد)

 

 

یک کانوپی خوب مثل تصویر زیر است:

 

چتر چتربازی

(عکس کانوپی خوب و سالم)

 

به محض اینکه کانوپی شما رو هوا باز شد مراقب برخورد با دیگر جامپر ها و ترافیک باشید. اگر برای جلوگیری از برخورد با دیگران نیاز به فرمان دادن فوری به کانوپی خود داشتید از رایزر های پشتی (Rear Risers) برای فرمان دادن استفاده نمایید.

 

 

روش چک کردن فرمان پذیری کانوپی

 • اطراف خود را بررسیکنید: به چپ نگاه کنید، به راست نگاه کنید، به بالا و سپس پایین تا جامپرهای اطراف خود را بیابید و ببینید.
 • دست خود را داخل برک ها (Brakes) انداخته و آنها را از روی رایزرهای پشتی آزاد کنید.
 • کنترل چک کانوپی را انجام دهید: دو بار فلر کنید. برای فلر کردن هر دو تاگل را محکم و متقارن به صورت فول آرم (Full Arms) پایین کشیده و برای دو ثانیه نگه دارید و سپس به آرامی رها کنید. ابتدا به سمت چپ خود نگاه کرده سپس ۹۰ درجه به چپ بچرخید. بعد به سمت راست خود نگاه کرده و سپس ۹۰ درجه به راست بچرخید.
 • اطراف خود را نگاه کرده و دراپزون و محل محل لندینگ را بیابید. به سمت هولدینک اریا پرواز کنید. قدرت باد را برای انحراف شما در پرواز به سمت منطقه هولدینگ حدس بزنید تا بتوانید به خوبی به آنجا برسید.
 • تا قبل از رسیدن به هولدینگ، پترن لندینگ خود را در ذهنتان برنامه ریزی کنید.
 • تا قبل از رسیدن به ۲.۰۰۰ فیت باید تصمیم بگیرید قرار است کجا و با چه پترنی لند نمایید.

 

 

فرمان دادن به کانوپی برای هدایت پرواز

قبل از هر چرخشی با کانوپی ابتدا نگاه کنید، سپس بچرخید.

 • برای مستقیم پرواز کردن: هر دو تاگل را تا جای ممکن بالا نگه دارید.
 • برای پرواز به چپ: فقط تاگل سمت چپ را بکشید (تاگل چپ پایین و تاگل راست بالا سر جای خود)
 • برای پرواز به راست: فقط تاگل راست را بکشید (تاگل راست پایین و تاگل چپ بالا سر جای خود)

 

 

محدوده قابل قبول کنترل پذیری کانوپی

در صورتی که برای فلر کردن و یا چرخش به چپ یا راست تاگل ها را تا سینه یا پایین تر سینه کشیدید ولی اتفاقی نیافتاد، کانوپی شما قابل کنترل و پرواز درست نیست.

 

 

ارتفاع تصمیم گیری

ارتفاع تصمیم گیری شما ۲.۵۰۰ فیت است. به این معنی که شما باید بالاتر از این ارتفاع و حداکثر تا ۲.۵۰۰ فیت تصمیم بگیرید که آیا کانوپی شما برای لندینگ امن مناسب است یا خیر. اگر مناسب نبود تاگل ها را رها کرده و فورا EP (کات اوی و سپس دسته رزرو را بکشید). همیشه از خود بپرسید آیا کانوپی اصلی من کنترل پذیر است و آیا می توانم یک لندینگ با امنیت با آن داشته باشم.  به این سوال ها قبل از رسیدن به ارتفاع ۲.۵۰۰ فیت پاسخ دهید و تصمیم گیری کنید.

 

بعد از چک کردن خوب بودن کانوپی هم تا قبل از رسیدن به ارتفاع ۲.۰۰۰ فیت باید تصمیم بگیرید قرار است کجا و با چه پترنی لند نمایید. بنابراین ۲.۰۰۰ فیت هم ارتفاع تصمیم گیری محل و پترن لندیگ است.

 • کمترین ارتفاع مجاز برای کات اوی ۱.۰۰۰ فیت است. اگر در ارتفاع کمتر از ۱.۰۰۰ فیت هنوز هم خود را در مشکل یافتید، بدون انجام کات اوی و بدون رها کردن چتر اصلی، فورا مستقیما دسته رزرو خود را با قدرت بکشید تا با هر دو چتر لند نمایید. اینجا انتخاب بین بد و بدتر است.

وقتی چترتان باز شد و آن را چک کردید اکنون شما به تنهایی خلبان هستید. بنابراین کار صحیح را تشخیص داده و بدون درنگ انجام دهید. مسئول پرواز با کانوپی شمایید و در اینجا مربی حضور ندارد تا برای شما خلبانی کند.

 

 

نویسنده: مهدی نقدی پری

استفاده از این مطلب برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است.

ما بسیار اجتماعی هستیم !

مارا دنبال کنید !

برای اطلاع و دریافت آخرین اخبار، رویدادها و پیشنهادات ویژه‌، درخبرنامه‌ی ما عضو شوید. ما فورا به شما اطلاع می دهیم