استاد نقدی پری
ثبت نام

واژه ها، کلمات و اصطلاحات تخصصی پرواز با وینگسوت در مسابقات ردبول  (Wingsuit Flying Glossary)


وینگ سوت از ورزش های جدیدی است که عاشقان و طرفداران بسیار زیادی را به خود جذب کرده است. شاید شما هم در تلوزیون یا شبکه های اجتماعی افرادی را می بینید که با وینگسوت از هواپیما و هلیکوپتر و یا صخره های و کوه های بلند اقدام به پرواز کرده و با سرعتی باور نکردنی مانند یک پرنده به این سو و آن سو می روند.

عموم مردم وینگسوت را لباس بالدار و حتی لباس خفاشی می نامند.

کلمات ذیل، لغات و اصطلاحات این ورزش هیجان انگیز را در مسابقات ردبول شرح می دهد.

 

Air gates

به سازه های پارچه ای بزرگی گفته می شود که به طول 34 متر بوده و از هلیکوپتر های در حال پرواز در ارتفاع های متفاوت آویزان می شوند تا نمای زیبا و خاص جشنواره ی هوایی را به وجود بیاورند.

 

 

Burbled

این حالت زمانی اتفاق می افتد که یک خلبان وینگسوت وارد توربولانس هوایی پشت سر یکی از رقیبان خود می شود. مسئولیت تصحیح این موضوع با خلبان وینگسوت عقبی می باشد. شرکت کننده ای که فرد دیگری  ناگهان در جلوی او ظاهر شده و دچار این پدیده می شود، باید سرعت یا ارتفاع پرواز خود را تغییر دهد تا دوباره وارد جریان هوای یکدست شود.

 

 

Cobra

به حرکتی گفته می شود که در آن یک پرنده وینگ سوت از سرعت خود برای پرواز رو به جلو استفاده کرده و قبل از باز کردن چتر این سرعت رو به جلو را کند می سازد. این حرکت معمولا بعد از رد شدن افراد از دروازه ی پایانی مسابقه دیده می شود.

 

 

Four-cross

در واقع به رقابتی گفته می شود که در آن 4 نفر دونده در کنار هم به طور همزمان شروع به دویدن می کنند. با ایده گرفتن از مسابقات دو میدانی، در سال 2014 مسابقات red bull aces به عنوان اولین مسابقات رقابتی 4 جانبه پرواز با وینگسوت به وجود آمد.

 

 

Half-gainer

به یک بک فیلیپ نیمه کامل(پرش به پشت) از داخل هواپیما به بیرون گفته می شود. در مسابقات red bull aces در سال 2014 یک پرنده وینگسوت موفق شد تا قبل از رسیدن به دروازه، حرکت half-gainer را از پشت یک هواپیمای Skyvan  انجام دهد. یکی از پیشرفت هایی که در رویداد سال 2015 رخ داد، این بود که خلبان ها از روی پایه های موجود در کناره های هلیکوپتر به بیرون می پریدند تا از همان ابتدا رو به سمت زمین رقابت بوده و دیگر نیازی برای چرخش به سمت آن نداشته باشند. 

 

 

Inlets

به قسمتی از ساختار وینگسوت گفته می شود که به جریان هوا اجازه ی ورود به داخل را داده و ساختمان دوکی شکل وینگ سوت را ایجاد می کند.

 

 

On the skids

به ایستادن بر روی پایه های هلیکوپتر هنگامی که در هوا بوده و آماده شروع رقابت است گفته می شود.

 

 

Ram air

به قانون استفاده از جریان هوای ایجاد شده توسط یک شی متحرک برای عملکرد و نیروی خود گفته می شود. هنگامی که یک پرنده وینگسوت به بیرون پریده و شروع به گرفتن سرعت می کند، ورودی های هوای ایجاد شده در لباس های آن ها باعث می شود تا ساختار دوکی شکل دوخته شده در آن پر از هوا و فشار شوند که در نتیجه باعث ایجاد تعادل و سختی ای شده که به ورزشکاران اجازه می دهد تا بتوانند به ازای هر 3 فیت حرکت رو به جلو یک فیت ارتفاع از دست داده و از دروازه های مسابقه با دقت عبور کنند.

 

 

Ribs

به بخش هایی گفته می شود که داخل وینگ سوت دوخته شده و در پر شدن چتر از هوا هنگام پرواز می شود.

 

 

Scorpion

به حالتی گفته می شود که فرد با سر رو به پایین از هواپیما خارج شده به گونه ای می شود که پاها کاملا از پشت جمع شده و نزدیک به لگن قرار می گیرند.  

 

 

Skids

به پایه های فرود و میله های حفاظتی فرود هلیکوپتر که شبیه میله های سورتمه می باشد اسکیدز گفته می شود. هلیکوپتر غیر نظامی bell huey که در مسابقات 4 جانبه وینگسوت استفاده شده و ورزشکاران از آن به بیرون می پرند دارای 2 اسکیدز بالایی و پایینی در سمت چپ و راست خود می باشد که اجازه می دهند تا از هر دو سمت دو نفر توانایی پرش به بیرون را برای شروع مسابقات داشته باشند.

 

 

Skids up

به تیک آف کردن هلیکوپتر یا بلند شدن آن از روی زمین گفته می شود.

 

 

Slammer

به باز شدن شوک آور و نامعقول چتر پرنده های وینگسوت گفته می شود.

 

 

Spanked

به فردی گفته می شود که دچار slammer شده یا به عبارتی دیگر چتر او به صورت شوک دهنده و نامعقولی باز شده است.

 

 

Tail flutter

به زمانی گفته می شود که بخشی از وینگسوت فرد در قسمت انتهایی به صورت کامل باز نشود.

 

ما بسیار اجتماعی هستیم !

مارا دنبال کنید !

برای اطلاع و دریافت آخرین اخبار، رویدادها و پیشنهادات ویژه‌، درخبرنامه‌ی ما عضو شوید. ما فورا به شما اطلاع می دهیم